Racing En 125 Es Fi 2t - 2025 Specifications and Reviews
2025
General information | |
| Color Options | Blue/grey |
| Category | Enduro / offroad |
| Year | 2025 |
| Model | TM Racing EN 125 ES FI 2T |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Clutch | Oil-bath multi-disc |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | eMoticom ECU |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 54.0 x 54.5 mm (2.1 x 2.1 inches) |
| Engine Type | Single cylinder, two-stroke |
| Capacity | 124.8 ccm (7.62 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 8.50 litres (2.25 US gallons) |
| Ground Clearance | 360 mm (14.2 inches) |
| Seat Height | 990 mm (39.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Dry Weight | 93.0 kg (205.0 pounds) |
Racing En 125 Es Fi 2t dimensions and frame | |
| Wheels | Wire spoked. Blue rims. |
| Rear Brakes | Single disc. Nissin |
| Brake Disc Diameter | 240 mm (9.4 inches) |
| Front Brakes | Single disc. Brembo |
| Rear Tyre | 120/90-18 |
| Front Tyre | 90/90-21 |
| Rear Wheel Travel | 300 mm (11.8 inches) |
| Rear Suspension | TM Racing monoshock |
| Front Wheel Travel | 310 mm (12.2 inches) |
| Front Suspension | Kayaba fork, 48 mm |
| Frame | Self-tempering aluminium deltabox type single beam with extruded, forged and microcast parts |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 TM Racing EN 125 ES FI 2T discussion group or the general TM Racing discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Rake (fork angle) | 27.0° |
| Driveline | Regina GPX chain |

No pictures available







Please Login or Register if you would like to leave a comment.