Racing En 530 Es Fi 4t - 2025 Specifications and Reviews
2025
General information | |
| Color Options | Blue/grey |
| Category | Enduro / offroad |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Clutch | Multiple-disk in oil-bath with hydraulic control |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | eMoticom ECU |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 95.0 x 63.4 mm (3.7 x 2.5 inches) |
| Capacity | 449.0 ccm (27.40 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 7.50 litres (1.98 US gallons) |
| Ground Clearance | 310 mm (12.2 inches) |
| Seat Height | 1,000 mm (39.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Dry Weight | 111.0 kg (244.7 pounds) |
Racing En 530 Es Fi 4t dimensions and frame | |
| Wheels | Wire spoked. Blue rims. |
| Rear Brakes | Single disc. Nissin |
| Brake Disc Diameter | 240 mm (9.4 inches) |
| Front Brakes | Single disc. Brembo |
| Rear Tyre | 140/80-19 |
| Front Tyre | 90/90-21 |
| Rear Wheel Travel | 300 mm (11.8 inches) |
| Rear Suspension | TM Racing |
| Front Wheel Travel | 310 mm (12.2 inches) |
| Front Suspension | Kayaba fork 48 mm |
| Frame | Self-tempering aluminium deltabox type single beam with extruded, forged and microcast parts |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 TM Racing EN 530 ES Fi 4T discussion group or the general TM Racing discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Italian brand. |
| Rake (fork angle) | 27.0° |
| Driveline | Regina ZSA chain |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Year | 2025 |
| Motorcycle name | TM Racing EN 530 ES Fi 4T |

No pictures available







Please Login or Register if you would like to leave a comment.