Racing Mx 300 Es Fi 4t - 2025 Specifications and Reviews
2025
General information | |
| Color Options | Blue/grey |
| Category | Cross / motocross |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Clutch | Multiple-disk in oil bath with hydraulic control |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | eMoticom |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection |
| Bore x Stroke | 81.0 x 58.1 mm (3.2 x 2.3 inches) |
| Capacity | 299.4 ccm (18.27 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 7.50 litres (1.98 US gallons) |
| Ground Clearance | 355 mm (14.0 inches) |
| Seat Height | 970 mm (38.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Dry Weight | 102.0 kg (224.9 pounds) |
| | |
Racing Mx 300 Es Fi 4t dimensions and frame | |
| Wheels | Wire spoked. Blue rims. |
| Rear Brakes | Single disc. Nissin |
| Brake Disc Diameter | 240 mm (9.4 inches) |
| Front Brakes | Single disc. Brembo |
| Rear Tyre | 100/80-19 |
| Front Tyre | 80/100-21 |
| Rear Wheel Travel | 300 mm (11.8 inches) |
| Rear Suspension | TM Racing monoshock |
| Front Wheel Travel | 310 mm (12.2 inches) |
| Front Suspension | Kayaba fork, 48mm |
| Frame | Self-tempering aluminium deltabox type single beam with extruded, forged and microcast parts |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 TM Racing MX 300 ES Fi 4T discussion group or the general TM Racing discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Italian brand. |
| Rake (fork angle) | 27.0° |
| Driveline | Regina GPX chain |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Model year | 2025 |
| Motorcycle name | TM Racing MX 300 ES Fi 4T |

No pictures available







Please Login or Register if you would like to leave a comment.