Racing Mx 85 Junior 2t - 2025 Specifications and Reviews
2025
General information | |
| Color Options | Blue/grey |
| Category | Cross / motocross |
| Model | TM Racing MX 85 Junior 2T |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Kick |
| Clutch | Multiple-disk in oil bath with hydraulic control |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | Kokusan ECU |
| Induction | Carburettor. Keihin PWK 28 |
| Bore x Stroke | 48.0 x 47.0 mm (1.9 x 1.9 inches) |
| Engine Details | Reed valve |
| Engine Type | Single cylinder, two-stroke |
| Capacity | 85.0 ccm (5.19 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 6.00 litres (1.59 US gallons) |
| Ground Clearance | 270 mm (10.6 inches) |
| Seat Height | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Dry Weight | 69.0 kg (152.1 pounds) |
Racing Mx 85 Junior 2t dimensions and frame | |
| Rear Brakes | Single disc |
| Brake Disc Diameter | 190 mm (7.5 inches) |
| Front Brakes | Single disc. Tech |
| Rear Tyre | 90/100-14 |
| Front Tyre | 70/100-17 |
| Rear Suspension | Extreme Shox |
| Front Suspension | Formula Ø 39 mm |
| Frame | Self-tempering aluminium deltabox type single beam with extruded, forged and microcast parts |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 TM Racing MX 85 Junior 2T discussion group or the general TM Racing discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Italian brand. |
| Lubrication system | 3.5% oil mixture |
| Year of manufacture | 2025 |

No pictures available







Please Login or Register if you would like to leave a comment.