Racing Smx 85 Junior 2t - 2025 Specifications and Reviews
2025
General information | |
| Color Options | Blue/grey |
| Category | Super motard |
| Model | TM Racing SMX 85 Junior 2T |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Kick |
| Clutch | Multiuple-disk in oil-bath with hydaulic control |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | Kokusan |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Carburettor. Keihin 28 |
| Bore x Stroke | 47.9 x 47.0 mm (1.9 x 1.9 inches) |
| Capacity | 84.9 ccm (5.18 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 6.00 litres (1.59 US gallons) |
| Ground Clearance | 240 mm (9.4 inches) |
| Seat Height | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Dry Weight | 72.0 kg (158.7 pounds) |
| | |
Racing Smx 85 Junior 2t dimensions and frame | |
| Rear Brakes | Single disc. Nissin pump and Brembo caliper |
| Brake Disc Diameter | 190 mm (7.5 inches) |
| Front Brakes | Single disc. Brembo radial pump and caliper |
| Rear Tyre | 120/80-12 |
| Front Tyre | 100/90-12 |
| Rear Suspension | Extreme Shox |
| Front Suspension | 38 mm Mupo fork |
| Frame | Self-tempering aluminium deltabox type single beam with extruded, forged and microcast parts |
| | |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 TM Racing SMX 85 Junior 2T discussion group or the general TM Racing discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Driveline | Regina RX3 chain |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Model year | 2025 |

No pictures available







Please Login or Register if you would like to leave a comment.