Scooter Hooligan 170i - 2025 Specifications and Reviews
2025
General information | |
| Color Options | Matte Black, Matte Titanium, White |
| Category | Scooter |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric & kick |
| Emission | 54.5 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 2.35 litres/100 km (42.6 km/l or 100.09 mpg) |
| Clutch | CVT |
| Final Drive | Belt (final drive) |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling System | Air |
| Fuel Control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Induction | Injection. EFI |
| Valves Per Cylinder | 2 |
| Compression Ratio | 11.2:1 |
| Capacity | 168.9 ccm (10.31 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Wheelbase | 1285 mm (50.6 inches) |
| Overall Width | 710 mm (28.0 inches) |
| Overall Length | 1869 mm (73.6 inches) |
| Overall Height | 1156 mm (45.5 inches) |
| Seat Height | 781 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.0888 HP/kg |
| Dry Weight | 126.1 kg (278.0 pounds) |
| | |
Scooter Hooligan 170i dimensions and frame | |
| Wheels | Aluminium rims |
| Rear Brakes | Single disc |
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Tyre | 130/70-12 |
| Front Tyre | 120/70-12 |
| Rear Suspension | Twin Sided Swing Arm. Dual shocks. Adjustable. |
| Front Suspension | Telescopic fork |
Speed and acceleration | |
| Top Speed | 96.6 km/h (60.0 mph) |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Genuine Scooter Hooligan 170i discussion group or the general Genuine Scooter discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Made in Taiwan. |
| Warranty | 3-year, unlimited-mile |
| Carrying Capacity | Underseat storage, glove box |
| Lighting | Halogen headlight |
| Electrical | 12 Volt |
| Instruments | Digital/analogue |
| Power | 11.2 HP (8.2 kW)) |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Year | 2025 |
| Motorcycle name | Genuine Scooter Hooligan 170i |

No pictures available







Please Login or Register if you would like to leave a comment.