Scooter Rattler 200i - 2025 Specifications and Reviews
2025
General information | |
| Color Options | Red/Black, Silver/Black |
| Category | Scooter |
| Model | Genuine Scooter Rattler 200i |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission | 68.2 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 2.94 litres/100 km (34.0 km/l or 80.01 mpg) |
| Clutch | Automatic |
| Final Drive | Shaft drive (cardan) (final drive) |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling System | Air |
| Fuel Control | Overhead Valves (OHV) |
| Induction | Injection |
| Bore x Stroke | 61.0 x 57.8 mm (2.4 x 2.3 inches) |
| Compression Ratio | 9.8:1 |
| Max Power | 11.4 HP (8.3 kW)) |
| Capacity | 168.9 ccm (10.31 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 6.06 litres (1.60 US gallons) |
| Overall Width | 660 mm (26.0 inches) |
| Overall Length | 1829 mm (72.0 inches) |
| Overall Height | 1092 mm (43.0 inches) |
| Wet Weight | 116.0 kg (255.7 pounds) |
Scooter Rattler 200i dimensions and frame | |
| Wheels | Black Alloy Wheels |
| Rear Brakes | Single disc |
| Front Brakes | Single disc. Hydraulic |
| Rear Tyre | 130/70-12 |
| Front Tyre | 120/70-12 |
| Rear Suspension | Single Sided Swing Arm. Adjustable. |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Frame | Steel underbone |
Speed and acceleration | |
| Top Speed | 96.6 km/h (60.0 mph) |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Genuine Scooter Rattler 200i discussion group or the general Genuine Scooter discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | USB Charging Port. Made in Taiwan. |
| Warranty | 2-Year Unlimited Mileage Warranty |
| Carrying Capacity | Underseat storage, glove box |
| Lighting | LED headlight |
| Instruments | Digital |
| Alternate seat height | 787 mm (31.0 inches) If adjustable, highest setting. |
| Driveline | CVT |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Model year | 2025 |

No pictures available







Please Login or Register if you would like to leave a comment.