Xtreme Enduro Sp400s - 2025 Specifications and Reviews
2025
General information | |
| Color Options | Grey, black |
| Category | ATV |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | CDI |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Carburettor. PD33J |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 74.0 x 65.2 mm (2.9 x 2.6 inches) |
| Capacity | 359.3 ccm (21.92 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 14.80 litres (3.91 US gallons) |
| Ground Clearance | 120 mm (4.7 inches) |
| Overall Width | 1230 mm (48.4 inches) |
| Overall Length | 1870 mm (73.6 inches) |
| Overall Height | 1150 mm (45.3 inches) |
| Seat Height | 870 mm (34.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.1235 HP/kg |
| Dry Weight | 152.0 kg (335.1 pounds) |
Xtreme Enduro Sp400s dimensions and frame | |
| Rear Brakes | Single disc |
| Front Brakes | Double disc |
| Rear Tyre | 20/11-9 |
| Front Tyre | 21/7-10 |
| Rear Suspension | Swing Arm |
| Front Suspension | Dual A-Arm |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Access Xtreme Enduro SP400S discussion group or the general Access discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Model id: SP400S. |
| Oil capacity | 1.60 litres (1.69 US quarts) |
| Driveline | With reverse |
| Lubrication system | Wet sump |
| Power | 18.8 HP (13.7 kW)) |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Year | 2025 |
| Motorcycle name | Access Xtreme Enduro SP400S |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.