Xtreme Supermoto 450 Efi - 2025 Specifications and Reviews
2025
General information | |
| Color Options | Black, grey |
| Category | ATV |
| Year | 2025 |
| Model | Access Xtreme Supermoto 450 EFI |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | 16-BIT ECU |
| Fuel Control | Overhead Cams (OHC) |
| Induction | Injection. 42mm |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Compression Ratio | 11.8:1 |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity | 448.8 ccm (27.39 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 14.80 litres (3.91 US gallons) |
| Wheelbase | 1270 mm (50.0 inches) |
| Ground Clearance | 120 mm (4.7 inches) |
| Overall Width | 1230 mm (48.4 inches) |
| Overall Length | 1870 mm (73.6 inches) |
| Overall Height | 1025 mm (40.4 inches) |
| Seat Height | 870 mm (34.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Dry Weight | 216.0 kg (476.2 pounds) |
Xtreme Supermoto 450 Efi dimensions and frame | |
| Rear Brakes | Single disc |
| Front Brakes | Double disc |
| Rear Tyre | 225/40-9 |
| Front Tyre | 165/70-10 |
| Rear Suspension | Swingarm |
| Front Suspension | Dual A-Arm |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Access Xtreme Supermoto 450 EFI discussion group or the general Access discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Model id: SP450SM EFI. |
| Driveline | With reverse |
| Lubrication system | Wet sump, oil pump |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.