250 Sx F - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 KTM 250 SX-F is a lightweight motocross machine designed for intermediate and advanced riders seeking competitive performance. Its potent single-cylinder four-stroke engine delivers responsive power with excellent throttle control, while the agile chassis and proven KTM platform make it ideal for both track racing and technical terrain. Known for sharp handling and reliability, it's the go-to choice for ambitious riders stepping up in competition.
2025
General information | |
| Color Options | Orange/white/grey/red/yellow |
| Category | Cross / motocross |
| Model | KTM 250 SX-F |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Clutch | Wet multi-disc clutch, Brembo hydraulics |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | Keihin EMS |
| Induction | Injection. Keihin EFI, throttle body 44 mm |
| Bore x Stroke | 81.0 x 48.5 mm (3.2 x 1.9 inches) |
| Compression Ratio | 14.5:1 |
| Capacity | 249.9 ccm (15.25 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 7.20 litres (1.90 US gallons) |
| Wheelbase | 1493 mm (58.8 inches) |
| Ground Clearance | 343 mm (13.5 inches) |
| Seat Height | 958 mm (37.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Dry Weight | 101.0 kg (222.7 pounds) |
250 Sx F dimensions and frame | |
| Wheels | Spoked wheels with aluminium rims. |
| Rear Brakes | Single disc |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Tyre | 110/90-19 |
| Front Tyre | 80/100-21 |
| Rear Wheel Travel | 300 mm (11.8 inches) |
| Rear Suspension | WP XACT Monoshock with linkage |
| Front Wheel Travel | 310 mm (12.2 inches) |
| Front Suspension | WP XACT-USD (AER), Ø 48 mm |
| Frame | Central double-cradle-type 25CrMo4 steel. Aluminum-reinforced polyamide subframe. |
| | |
Other specs | |
| (59.1 out of 100)Click here for complete rating. | Â |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 KTM 250 SX-F discussion group or the general KTM discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Connectivity. |
| Electrical | 2 Ah lithium-ion battery |
| Rake (fork angle) | 26.1° |
| Exhaust system | Aluminum |
| Driveline | 520, Non-sealed chain. |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Year | 2025 |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.