703f Advendture - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Zontes 703F Adventure is a nimble super motard suited for riders seeking versatile on-road and light off-road capability. Its 699cc triple-cylinder engine delivers 96 horsepower and responsive midrange torque, making it agile through corners and confident on varied terrain. Known for excellent maneuverability and accessible performance, it appeals to adventure riders prioritizing agility over capacity.
2025
General information | |
| Color Options | White, blue, black, gold, grey |
| Category | Super motard |
| Model | Zontes 703F Advendture |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric & kick |
| Emission Details | Euro 4 |
| Emission | 116.0 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 5.00 litres/100 km (20.0 km/l or 47.04 mpg) |
| Clutch | Wet multi-disk |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | Electric ignition |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. Motion |
| Bore x Stroke | 70.0 x 60.6 mm (2.8 x 2.4 inches) |
| Compression Ratio | 13.0:1 |
| Max Torque | 76.0 Nm (7.7 kgf-m or 56.1 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Engine Type | In-line three, four-stroke |
| Capacity | 699.0 ccm (42.65 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 22.00 litres (5.81 US gallons) |
| Wheelbase | 1540 mm (60.6 inches) |
| Ground Clearance | 190 mm (7.5 inches) |
| Overall Width | 940 mm (37.0 inches) |
| Overall Length | 2065 mm (81.3 inches) |
| Overall Height | 1395 mm (54.9 inches) |
| Seat Height | 825 mm (32.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 241.0 kg (531.3 pounds) |
703f Advendture dimensions and frame | |
| Wheels | Wire spoked |
| Rear Brakes | Single disc. ABS |
| Front Brakes | Single disc. ABS |
| Rear Tyre | 170/60-R17 |
| Front Tyre | 120/70-R19 |
| Rear Suspension | Monoshock |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Frame | Aluminum alloy twin spar |
Speed and acceleration | |
| Top Speed | 250.0 km/h (155.3 mph) |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Zontes 703F Advendture discussion group or the general Zontes discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Windscreen. Chinese brand. |
| Lighting | LED lights |
| Instruments | TFT Instrumentation |
| Output | 95.9 HP (70.0 kW)) @ 10000 RPM |
| Year of manufacture | 2025 |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.