Custom 1000 Rst Roadster - 2025 Specifications and Reviews
2025
General information | |
| Color Options | Black, grey |
| Category | Custom / cruiser |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission | 185.6 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 8.00 litres/100 km (12.5 km/l or 29.40 mpg) |
| Final Drive | Belt (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | CDI |
| Induction | Injection |
| Bore x Stroke | 91.0 x 61.5 mm (3.6 x 2.4 inches) |
| Compression Ratio | 10.3:1 |
| Max Torque | 66.0 Nm (6.7 kgf-m or 48.7 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Engine Type | V2, four-stroke |
| Capacity | 800.0 ccm (48.82 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Wheelbase | 1600 mm (63.0 inches) |
| Ground Clearance | 135 mm (5.3 inches) |
| Overall Width | 890 mm (35.0 inches) |
| Overall Length | 2420 mm (95.3 inches) |
| Overall Height | 1130 mm (44.5 inches) |
| Seat Height | 720 mm (28.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.1515 HP/kg |
| Dry Weight | 363.0 kg (800.3 pounds) |
Custom 1000 Rst Roadster dimensions and frame | |
| Rear Brakes | Single disc. ABS |
| Front Brakes | Single disc. ABS |
| Rear Tyre | 360/30-18 |
| Front Tyre | 140/70-17 |
| Rear Suspension | Adjustable hydraulic shock absorber |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Frame | Split aluminum |
Speed and acceleration | |
| Top Speed | 180.0 km/h (111.8 mph) |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Sharmax Custom 1000 RST Roadster discussion group or the general Sharmax discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | UAE brand. Bike made in China. |
| Instruments | TFT Instrumentation |
| Output | 55.0 HP (40.1 kW)) |
| Year of manufacture | 2025 |
| Motorcycle name | Sharmax Custom 1000 RST Roadster |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.