Dr650s - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Suzuki DR650S is a versatile single-cylinder dual-sport built for adventurous riders seeking reliable off-road capability with street-legal practicality. Its carbureted 644cc engine delivers accessible power while the proven five-speed transmission handles diverse terrain. Known for bulletproof durability and affordability, the DR650S remains an ideal choice for beginners and experienced riders tackling light trails and long-distance touring.
2025
General information | |
| Color Options | Solid Special White, Solid Black/Iron Grey |
| Price | US$ 7199. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Super motard |
| Model | Suzuki DR650S |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Clutch | Wet multiplate, rack-and-pinion activated. |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling System | Oil & air |
| Ignition | Digitally-mapped DC-CDI |
| Fuel Control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Induction | Carburettor. Mikuni BST40 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 100.0 x 82.0 mm (3.9 x 3.2 inches) |
| Compression Ratio | 9.5:1 |
| Capacity | 644.0 ccm (39.30 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 13.00 litres (3.43 US gallons) |
| Wheelbase | 1490 mm (58.7 inches) |
| Ground Clearance | 265 mm (10.4 inches) |
| Overall Width | 865 mm (34.1 inches) |
| Overall Length | 2255 mm (88.8 inches) |
| Overall Height | 1195 mm (47.0 inches) |
| Seat Height | 845 mm (33.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 166.0 kg (366.0 pounds) |
| | |
Dr650s dimensions and frame | |
| Wheels | Aluminum rims, stainless steel spokes |
| Rear Brakes | Single disc. Two-piston caliper |
| Brake Disc Diameter | 240 mm (9.4 inches) |
| Front Brakes | Single disc. Floating rotor, two-piston caliper |
| Rear Tyre | 120/90-17 |
| Front Tyre | 90/90-21 |
| Rear Wheel Travel | 260 mm (10.2 inches) |
| Rear Suspension | Link type, coil spring, oil damped |
| Front Wheel Travel | 260 mm (10.2 inches) |
| Front Suspension | Telescopic, coil spring, oil damped |
| Frame | Semi-double cradle |
| | |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Suzuki DR650S discussion group or the general Suzuki discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Spark plugs | NGK DR8EA, DENSO X24ESR-U |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | 60/55-watt halogen headlight |
| Alternate seat height | 885 mm (34.8 inches) If adjustable, highest setting. |
| Exhaust system | Stainless steel |
| Driveline | O-ring chain, DID525V9, 110 links |
| Lubrication system | Wet sump |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Year | 2025 |











Please Login or Register if you would like to leave a comment.