Eliminator 500 Se - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Kawasaki Eliminator 500 SE is a nimble custom cruiser designed for riders seeking retro styling with modern performance. Its 451cc parallel-twin engine delivers responsive mid-range torque ideal for city riding and weekend cruises. Perfect for intermediate riders, this lightweight cruiser combines classic aesthetics with practical everyday usability.
2025
General information | |
| Color Options | Metallic Matte Carbon Gray/Flat Ebony |
| Category | Custom / cruiser |
| Model | Kawasaki Eliminator 500 SE |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission | 88.2 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 3.80 litres/100 km (26.3 km/l or 61.90 mpg) |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | TCBI w/ Digital Advance |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Bore x Stroke | 70.0 x 58.6 mm (2.8 x 2.3 inches) |
| Compression Ratio | 11.3:1 |
| Max Torque | 42.6 Nm (4.3 kgf-m or 31.4 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Max Power | 44.8 HP (32.7 kW)) @ 9000 RPM |
| Capacity | 451.0 ccm (27.52 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 12.87 litres (3.40 US gallons) |
| Wheelbase | 1520 mm (59.8 inches) |
| Ground Clearance | 150 mm (5.9 inches) |
| Overall Width | 785 mm (30.9 inches) |
| Overall Length | 2250 mm (88.6 inches) |
| Overall Height | 1140 mm (44.9 inches) |
| Seat Height | 735 mm (28.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 177.0 kg (390.2 pounds) |
| | |
Eliminator 500 Se dimensions and frame | |
| Rear Brakes | Single disc. Single disc with single-piston caliper, and ABS |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Single disc. Single disc with twin-piston caliper, and ABS |
| Rear Tyre | 150/80-16 |
| Front Tyre | 130/70-18 |
| Rear Wheel Travel | 90 mm (3.5 inches) |
| Rear Suspension | Twin shocks/ |
| Front Wheel Travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Front Suspension | 41mm telescopic fork/ |
| Trail | 121 mm (4.8 inches) |
| Frame | Trellis, high-tensile steel |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Kawasaki Eliminator 500 SE discussion group or the general Kawasaki discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Rake (fork angle) | 30.0° |
| Lubrication system | Forced lubrication, wet sump |
| Engine type | Twin, four-stroke |
| Model year | 2025 |











Please Login or Register if you would like to leave a comment.