Gsx 8s - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Suzuki GSX-8S is a middleweight naked bike designed for riders seeking engaging, everyday performance with character. Its 776cc parallel-twin engine delivers strong mid-range torque and responsive handling, making it ideal for both commuting and spirited riding. Known for accessible ergonomics and Suzuki's reliable engineering, the GSX-8S balances modern technology with straightforward, enjoyable motorcycling at an approachable price point.
2025
General information | |
| Color Options | Glass Sparkle Black/Pearl Cosmic Blue ), Metallic Matte Black |
| Price | US$ 9209. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Naked bike |
| Model | Suzuki GSX-8S |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission | 81.2 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 3.50 litres/100 km (28.6 km/l or 67.21 mpg) |
| Clutch | Wet, multi-plate |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | Transistorized |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 84.0 x 70.0 mm (3.3 x 2.8 inches) |
| Compression Ratio | 12.8:1 |
| Max Torque | 78.0 Nm (8.0 kgf-m or 57.5 ft.lbs) |
| Engine Details | 270-degree crankshaft layout |
| Engine Type | Twin, four-stroke |
| Capacity | 776.0 ccm (47.35 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 14.00 litres (3.70 US gallons) |
| Wheelbase | 1465 mm (57.7 inches) |
| Ground Clearance | 145 mm (5.7 inches) |
| Overall Width | 775 mm (30.5 inches) |
| Overall Length | 2115 mm (83.3 inches) |
| Overall Height | 1105 mm (43.5 inches) |
| Seat Height | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 202.0 kg (445.3 pounds) |
| | |
Gsx 8s dimensions and frame | |
| Wheels | Cast aluminum alloy |
| Rear Brakes | Single disc. ABS. Nissin, 1-piston caliper |
| Brake Disc Diameter | 240 mm (9.4 inches) |
| Front Brakes | Double disc. ABS. Nissin, radial-mount 4-piston calipers |
| Rear Tyre | 180/55-ZR17 |
| Front Tyre | 120/70-ZR17 |
| Rear Wheel Travel | 130 mm (5.1 inches) |
| Rear Suspension | Link type, coil spring, oil damped |
| Front Wheel Travel | 130 mm (5.1 inches) |
| Front Suspension | Inverted telescopic, coil spring, oil damped |
| Trail | 104 mm (4.1 inches) |
| Frame | Steel |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Suzuki GSX-8S discussion group or the general Suzuki discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Suzuki Intelligent Ride System. |
| Warranty | 12 month unlimited mileage limited warranty. |
| Lighting | Mono-focus LED x 2 |
| Instruments | TFT LCD multifunction instrument panel |
| Oil capacity | 3.90 litres (4.12 US quarts) |
| Rake (fork angle) | 25.0° |
| Driveline | O-ring style drive chain, 525 x 118L |
| Lubrication system | Forced feed circulation, wet sump |
| Year of manufacture | 2025 |











Please Login or Register if you would like to leave a comment.