Gsx S950 - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Suzuki GSX-S950 is a middleweight naked bike powered by a 999cc inline-four engine delivering 95 horsepower and 92 Nm of torque. It suits riders seeking an accessible yet capable sportbike with excellent throttle response and refined performance. Known for its balanced handling and approachable nature, the GSX-S950 excels as a versatile daily rider and weekend warrior.
2025
General information | |
| Color Options | Glass Sparkle Black, Metallic Triton Blue, Metallic Matt Sword Silver |
| Category | Naked bike |
| Year | 2025 |
| Model | Suzuki GSX-S950 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission | 117.9 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 5.08 litres/100 km (19.7 km/l or 46.30 mpg) |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 73.4 x 59.0 mm (2.9 x 2.3 inches) |
| Compression Ratio | 12.2:1 |
| Max Torque | 92.0 Nm (9.4 kgf-m or 67.9 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Max Power | 95.0 HP (69.3 kW)) @ 7800 RPM |
| Engine Type | In-line four, four-stroke |
| Capacity | 999.0 ccm (60.96 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 19.00 litres (5.02 US gallons) |
| Wheelbase | 1460 mm (57.5 inches) |
| Ground Clearance | 140 mm (5.5 inches) |
| Overall Width | 810 mm (31.9 inches) |
| Overall Length | 2115 mm (83.3 inches) |
| Overall Height | 1080 mm (42.5 inches) |
| Seat Height | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 214.0 kg (471.8 pounds) |
Gsx S950 dimensions and frame | |
| Wheels | Cast aluminum. |
| Rear Brakes | Single disc. Nissin, 1-piston |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Double disc. Nissin, 4-piston |
| Rear Tyre | 190/50-ZR17 |
| Front Tyre | 120/70-ZR17 |
| Rear Wheel Travel | 130 mm (5.1 inches) |
| Rear Suspension | Link type, coil spring, oil damped |
| Front Wheel Travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Front Suspension | Inverted telescopic, coil spring, oil damped |
| Frame | Twin-spar aluminum |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Suzuki GSX-S950 discussion group or the general Suzuki discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Traction Control. |
| Warranty | 12 month unlimited mileage limited warranty. |
| Instruments | TFT display that includes speedometer, tachometer, odometer, dual trip meters, gear position, coolant temperatures, driving range, average fuel consumption, instantaneous fuel consumption, traction control, and a clock. |
| Exhaust system | Stainless steel, 4-2-1 |
| Lubrication system | Wet sump |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.