Klr 650 S - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Kawasaki KLR 650 S is a versatile super motard designed for adventure and off-road enthusiasts seeking practical, nimble performance. Powered by a liquid-cooled 652cc single-cylinder engine with fuel injection, it delivers reliable mid-range torque ideal for varied terrain and mixed riding conditions. Known for its affordability, durability, and genuine go-anywhere capability, the KLR 650 S appeals to riders prioritizing exploration over raw power.
2025
General information | |
| Color Options | Metallic Matte Old School Green, Pearl Crystal White/ Metallic Carbon Gray |
| Price | US$ 7199. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Super motard |
| Year | 2025 |
| Model | Kawasaki KLR 650 S |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Clutch | Wet multi-disc manual clutch |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | CDI |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. DFI w/40mm Throttle Body |
| Bore x Stroke | 100.0 x 83.0 mm (3.9 x 3.3 inches) |
| Compression Ratio | 9.8:1 |
| Max Torque | 53.0 Nm (5.4 kgf-m or 39.1 ft.lbs) @ 4500 RPM |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity | 652.0 ccm (39.79 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 23.09 litres (6.10 US gallons) |
| Wheelbase | 1514 mm (59.6 inches) |
| Ground Clearance | 185 mm (7.3 inches) |
| Overall Width | 970 mm (38.2 inches) |
| Overall Length | 2256 mm (88.8 inches) |
| Overall Height | 1466 mm (57.7 inches) |
| Seat Height | 815 mm (32.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 206.9 kg (456.2 pounds) |
| Dry Weight | 189.0 kg (416.6 pounds) |
| | |
Klr 650 S dimensions and frame | |
| Wheels | Wire spoked |
| Rear Brakes | Single disc. Single piston. Optional ABS.. |
| Brake Disc Diameter | 240 mm (9.4 inches) |
| Front Brakes | Single disc. Two-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Tyre | 130/80-17 |
| Front Tyre | 90/90-21 |
| Rear Wheel Travel | 185 mm (7.3 inches) |
| Rear Suspension | Uni-Trak® single shock with adjustable rebound damping and adjustable spring preload |
| Front Wheel Travel | 170 mm (6.7 inches) |
| Front Suspension | 41mm telescopic fork |
| Trail | 117 mm (4.6 inches) |
| Frame | Tubular, Semi-Double Cradle |
| | |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Kawasaki KLR 650 S discussion group or the general Kawasaki discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Fork tube size | 38 mm (1.5 inches) |
| Tire pressure rear | 29 PSI (2 Bar or 200 kPa) |
| Tire pressure front | 22 PSI (1.5 Bar or 150 kPa) |
| Sprockets | 15/43 (front/rear) |
| Chain links | 106 |
| Idle speed | 1300 +/- 100 RPM |
| Spark plugs | NGK DPR8EA-9, NGK DPR8EIX-9 |
| Coolant | 1.00 litres (0.26 US gallons) |
| Brake fluid | DOT 4 |
| Engine oil | SAE 10W-40 |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Warranty | 12 months |
| Carrying Capacity | Aluminum rear carrier |
| Lighting | LED headlight |
| Oil capacity | 2.50 litres (2.64 US quarts) |
| Rake (fork angle) | 29.5° |
| Driveline | Sealed chain |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.