Klx300 Sm - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Kawasaki KLX300 SM is a lightweight supermoto designed for riders seeking nimble, fun street and light off-road performance. Its 292cc liquid-cooled single-cylinder engine delivers accessible power with excellent maneuverability and agility. Known for its affordability, reliability, and beginner-friendly character, it excels at urban commuting and recreational riding.
2025
General information | |
| Color Options | Battle Gray, Phantom Blue |
| Price | US$ 5849. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Super motard |
| Model | Kawasaki KLX300 SM |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | CDI |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. DFI® with 34mm Keihin throttle body |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 78.0 x 61.2 mm (3.1 x 2.4 inches) |
| Compression Ratio | 11.1:1 |
| Max Torque | 24.5 Nm (2.5 kgf-m or 18.1 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Capacity | 292.0 ccm (17.82 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 7.95 litres (2.10 US gallons) |
| Wheelbase | 1435 mm (56.5 inches) |
| Ground Clearance | 236 mm (9.3 inches) |
| Overall Width | 790 mm (31.1 inches) |
| Overall Length | 2116 mm (83.3 inches) |
| Overall Height | 1135 mm (44.7 inches) |
| Seat Height | 861 mm (33.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Dry Weight | 138.0 kg (304.3 pounds) |
Klx300 Sm dimensions and frame | |
| Rear Brakes | Single disc. Petal disc with single-piston caliper |
| Brake Disc Diameter | 240 mm (9.4 inches) |
| Front Brakes | Single disc. Petal disc with a dual-piston caliper |
| Rear Tyre | 130/70-17 |
| Front Tyre | 110/70-17 |
| Rear Wheel Travel | 206 mm (8.1 inches) |
| Rear Suspension | Uni-Trak® gas charged shock with piggyback reservoir with adjustable rebound damping and spring preload |
| Front Wheel Travel | 231 mm (9.1 inches) |
| Front Suspension | 43mm inverted cartridge fork with adjustable compression damping |
| Trail | 71 mm (2.8 inches) |
| Frame | Semi Double Cradle |
| | |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Kawasaki KLX300 SM discussion group or the general Kawasaki discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Warranty | 12 months |
| Instruments | All-digital multi-function instrumentation |
| Rake (fork angle) | 25.0° |
| Lubrication system | Forced, semi-dry sump |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Model year | 2025 |











Please Login or Register if you would like to leave a comment.