Kx250 - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Kawasaki KX250 is a competitive 250cc motocross bike engineered for intermediate to advanced off-road riders seeking serious race performance. Its liquid-cooled, fuel-injected single-cylinder four-stroke engine delivers aggressive power and reliability on the track, while the nimble chassis and responsive handling make it ideal for amateur and semi-professional motocross competition.
2025
General information | |
| Color Options | Lime Green |
| Category | Cross / motocross |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Clutch | Wet multi-disc, manual |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | Digital CDI |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. DFI® with 44mm Keihin throttle body and dual injectors |
| Bore x Stroke | 78.0 x 52.2 mm (3.1 x 2.1 inches) |
| Compression Ratio | 14.0:1 |
| Capacity | 249.0 ccm (15.19 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 6.21 litres (1.64 US gallons) |
| Wheelbase | 1485 mm (58.5 inches) |
| Ground Clearance | 340 mm (13.4 inches) |
| Overall Width | 820 mm (32.3 inches) |
| Overall Length | 2190 mm (86.2 inches) |
| Overall Height | 1265 mm (49.8 inches) |
| Seat Height | 955 mm (37.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 109.5 kg (241.4 pounds) |
| Dry Weight | 103.2 kg (227.6 pounds) |
| | |
Kx250 dimensions and frame | |
| Wheels | Dunlop MX33 tires |
| Rear Brakes | Single disc. Petal disc with single-piston caliper |
| Brake Disc Diameter | 240 mm (9.4 inches) |
| Front Brakes | Single disc. Petal disc with dual-piston caliper |
| Rear Tyre | 110/90-19 |
| Front Tyre | 80/100-21 |
| Rear Wheel Travel | 307 mm (12.1 inches) |
| Rear Suspension | Uni-Trak with adjustable dual-range (2 turns high speed / 19-way low-speed) compression damping, adjustable 22-way rebound damping and fully adjustable spring preload |
| Front Wheel Travel | 305 mm (12.0 inches) |
| Front Suspension | 49mm inverted telescopic coil spring fork with 23-way compression damping and 20-way rebound damping |
| Trail | 118 mm (4.6 inches) |
| Frame | Aluminum perimeter |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Kawasaki KX250 discussion group or the general Kawasaki discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Fork tube size | 47 mm (1.9 inches) |
| Sprockets | 13/48 (front/rear) |
| Chain links | 114 |
| Chain size | 520 |
| Idle speed | 1950 +/- 50 RPM |
| Coolant | 1.00 litres (0.26 US gallons) |
| Brake fluid | DOT 4 |
| Engine oil | SAE 5W-40/10W-40 |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Launch control. |
| Oil capacity | 0.80 litres (0.85 US quarts) |
| Rake (fork angle) | 28.0° |
| Lubrication system | Forced lubrication, semi‑dry sump |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Model year | 2025 |
| Motorcycle name | Kawasaki KX250 |











Please Login or Register if you would like to leave a comment.