Kx450 Sr - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Kawasaki KX450 SR is a competitive motocross machine engineered for intermediate to advanced riders seeking aggressive off-road performance. Powered by a liquid-cooled 449cc four-stroke with DFI fuel injection and DOHC technology, it delivers strong power delivery and reliability. Known for its nimble handling and responsive chassis, this bike excels in mixed terrain conditions and racing environments.
2025
General information | |
| Color Options | Lime Green |
| Price | US$ 13599. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Cross / motocross |
| Model | Kawasaki KX450 SR |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Clutch | Wet multi-disc, manual |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | Digital CDI with 3 Coupler Options |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. DFI® with 44mm Keihin throttle body |
| Bore x Stroke | 96.0 x 62.0 mm (3.8 x 2.4 inches) |
| Compression Ratio | 12.5:1 |
| Capacity | 449.0 ccm (27.40 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 6.20 litres (1.64 US gallons) |
| Wheelbase | 1485 mm (58.5 inches) |
| Ground Clearance | 340 mm (13.4 inches) |
| Overall Width | 820 mm (32.3 inches) |
| Overall Length | 2185 mm (86.0 inches) |
| Overall Height | 1270 mm (50.0 inches) |
| Seat Height | 955 mm (37.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 112.5 kg (248.0 pounds) |
| Dry Weight | 105.6 kg (232.7 pounds) |
| | |
Kx450 Sr dimensions and frame | |
| Wheels | D.I.D. DIirt Star-X rims, black |
| Rear Brakes | Single disc. Single-piston caliper. |
| Brake Disc Diameter | 240 mm (9.4 inches) |
| Front Brakes | Single disc. Dual pistons. |
| Rear Tyre | 120/80-19 |
| Front Tyre | 80/100-21 |
| Rear Wheel Travel | 307 mm (12.1 inches) |
| Rear Suspension | Uni-Trak® gas charged shock with piggyback reservoir with dual-range (4 turns stepless high speed/19-way low-speed) compression damping, 38-way rebound damping and adjustable preload |
| Front Wheel Travel | 305 mm (12.0 inches) |
| Front Suspension | 49mm inverted telescopic coil-spring fork with 16-way compression damping and 16-way rebound damping |
| Trail | 114 mm (4.5 inches) |
| Frame | Aluminum perimeter |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Kawasaki KX450 SR discussion group or the general Kawasaki discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Smartphone connectivity. Traction control. Launch control. Power modes. Racing components. Special tuning. |
| Rake (fork angle) | 26.6° |
| Exhaust system | Pro Circuit Ti-6 titanium exhaust |
| Driveline | D.I.D. gold chain |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Year | 2025 |











Please Login or Register if you would like to leave a comment.