Kx 85 I - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Kawasaki KX 85-I is a lightweight motocross bike designed for young and amateur riders progressing through competitive off-road racing. Powered by a potent 84cc two-stroke engine with liquid cooling and a six-speed gearbox, it delivers sharp acceleration and agile handling ideal for track performance. Known for its reliability and responsive power delivery, the KX 85-I remains a popular choice for developing rider skills.
2025
General information | |
| Color Options | Lime Green |
| Category | Cross / motocross |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Kick |
| Clutch | Wet multidisc |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | Electric CDI w/digital advance |
| Induction | Carburettor. Keihin PWK28 |
| Bore x Stroke | 48.5 x 45.8 mm (1.9 x 1.8 inches) |
| Compression Ratio | 10.9:1 |
| Engine Details | Piston reed valve |
| Engine Type | Single cylinder, two-stroke |
| Capacity | 84.0 ccm (5.13 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 5.00 litres (1.32 US gallons) |
| Wheelbase | 1260 mm (49.6 inches) |
| Ground Clearance | 290 mm (11.4 inches) |
| Overall Width | 765 mm (30.1 inches) |
| Overall Length | 1825 mm (71.9 inches) |
| Overall Height | 1100 mm (43.3 inches) |
| Seat Height | 830 mm (32.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 74.6 kg (164.5 pounds) |
| | |
Kx 85 I dimensions and frame | |
| Wheels | Wire spoked |
| Rear Brakes | Single disc |
| Brake Disc Diameter | 184 mm (7.2 inches) |
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Tyre | 90/100-14 |
| Front Tyre | 70/100-17 |
| Rear Wheel Travel | 275 mm (10.8 inches) |
| Rear Suspension | Bottom-Link Uni-Trak with adjustable preload, 24-way compression and 21-way rebound damping |
| Front Wheel Travel | 275 mm (10.8 inches) |
| Front Suspension | 36mm inverted telescopic cartridge fork with 18-way compression damping |
| Trail | 97 mm (3.8 inches) |
| Frame | High-tensile steel perimeter design with subframe member |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Kawasaki KX 85-I discussion group or the general Kawasaki discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Rake (fork angle) | 29.0° |
| Lubrication system | Petrol mix |
| Year of manufacture | 2025 |
| Motorcycle name | Kawasaki KX 85-I |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.