Ninja 400 Zx 4r - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Kawasaki Ninja 400 ZX-4R is an entry-level sport bike designed for new riders seeking affordable performance and modern styling. Its 399cc parallel-twin engine delivers 56 horsepower with responsive handling, making it ideal for commuting and weekend rides. Known for accessibility and value, this lightweight sportbike bridges the gap between beginner bikes and larger displacement machines.
2025
General information | |
| Color Options | METALLIC SPARK BLACK |
| Price | US$ 8999. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Sport |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | TCBI w/digital advance |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. DFI® with dual 34mm throttle bodies |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 57.0 x 39.1 mm (2.2 x 1.5 inches) |
| Compression Ratio | 11.5:1 |
| Max Torque | 35.9 Nm (3.7 kgf-m or 26.5 ft.lbs) @ 11000 RPM |
| Max Power | 56.0 HP (40.9 kW)) @ 11500 RPM |
| Capacity | 399.0 ccm (24.35 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 15.14 litres (4.00 US gallons) |
| Wheelbase | 1379 mm (54.3 inches) |
| Ground Clearance | 135 mm (5.3 inches) |
| Overall Width | 765 mm (30.1 inches) |
| Overall Length | 1989 mm (78.3 inches) |
| Overall Height | 1110 mm (43.7 inches) |
| Seat Height | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 188.0 kg (414.5 pounds) |
Ninja 400 Zx 4r dimensions and frame | |
| Rear Brakes | Single disc. Single-piston caliper. Optional ABS. |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Double disc. 4-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Tyre | 160/60-17 |
| Front Tyre | 110/70-17 |
| Rear Wheel Travel | 112 mm (4.4 inches) |
| Rear Suspension | Horizontal back-link, Showa shock w/ adjustable spring preload |
| Front Wheel Travel | 119 mm (4.7 inches) |
| Front Suspension | 37mm inverted Showa fork with SFF-BP internals |
| Trail | 99 mm (3.9 inches) |
| Frame | Trellis, high-tensile steel |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Kawasaki Ninja 400 ZX-4R discussion group or the general Kawasaki discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Small windscreen. Integrated Riding Modes. Power Mode Selection. Economical Riding Indicator. Smartphone connectivity. |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | LED lights |
| Instruments | TFT color instrumentation with circuit mode |
| Rake (fork angle) | 23.5° |
| Driveline | Sealed chain |
| Lubrication system | Forced lubrication, wet sump |
| Engine type | Twin, four-stroke |
| Model year | 2025 |
| Motorcycle name | Kawasaki Ninja 400 ZX-4R |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.