Racing En 250 Es 2t - 2025 Specifications and Reviews
2025
General information | |
| Color Options | Blue/grey |
| Category | Enduro / offroad |
| Model | TM Racing EN 250 ES 2T |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Clutch | Multiuple-disk in oil-bath with hydaulic control |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | TM Racing, ECU |
| Induction | Carburettor. Keihin PWK 38 |
| Bore x Stroke | 66.4 x 72.0 mm (2.6 x 2.8 inches) |
| Engine Details | V-Force Reed valve |
| Capacity | 249.0 ccm (15.19 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 9.00 litres (2.38 US gallons) |
| Ground Clearance | 360 mm (14.2 inches) |
| Seat Height | 985 mm (38.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Dry Weight | 95.0 kg (209.4 pounds) |
| | |
Racing En 250 Es 2t dimensions and frame | |
| Wheels | Wire spoked, blue rims |
| Rear Brakes | Single disc. Nissin pump and caliper |
| Brake Disc Diameter | 240 mm (9.4 inches) |
| Front Brakes | Single disc. Nissin pump and Brembo caliper |
| Rear Tyre | 140/80-18 |
| Front Tyre | 90/90-21 |
| Rear Suspension | TM Racing monoshock |
| Front Suspension | Kayaba USD 48mm |
| Frame | Self-tempering aluminium deltabox type single beam with extruded, forged and microcast parts |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 TM Racing EN 250 ES 2T discussion group or the general TM Racing discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Italian brand. |
| Driveline | Straight – tooth gear |
| Lubrication system | 3.5% oil mix |
| Engine type | Single cylinder, two-stroke |
| Model year | 2025 |

No pictures available







Please Login or Register if you would like to leave a comment.