Racing Mx 125 2t - 2025 Specifications and Reviews
2025
General information | |
| Color Options | Blue/grey |
| Category | Cross / motocross |
| Year | 2025 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Clutch | Multiple-disk in oil bath with hydraulic control |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | eMoticom ECU |
| Induction | Carburettor. Keihin PWK 38 |
| Bore x Stroke | 54.0 x 54.5 mm (2.1 x 2.1 inches) |
| Engine Details | V-Force Reed valve |
| Engine Type | Single cylinder, two-stroke |
| Capacity | 124.8 ccm (7.62 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 9.00 litres (2.38 US gallons) |
| Ground Clearance | 360 mm (14.2 inches) |
| Seat Height | 990 mm (39.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Dry Weight | 90.0 kg (198.4 pounds) |
Racing Mx 125 2t dimensions and frame | |
| Rear Brakes | Single disc. Nissin |
| Brake Disc Diameter | 240 mm (9.4 inches) |
| Front Brakes | Single disc. Brembo |
| Rear Tyre | 100/90-19 |
| Front Tyre | 80/100-21 |
| Rear Wheel Travel | 300 mm (11.8 inches) |
| Rear Suspension | TM Racing monoshock |
| Front Wheel Travel | 310 mm (12.2 inches) |
| Front Suspension | Kayaba fork, 48mm |
| Frame | Self-tempering aluminium deltabox type single beam with extruded, forged and microcast parts |
| | |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 TM Racing MX 125 2T discussion group or the general TM Racing discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Italian brand. |
| Driveline | Regina GPX chain |
| Lubrication system | 3,5% oil mix |
| Motorcycle name | TM Racing MX 125 2T |

No pictures available







Please Login or Register if you would like to leave a comment.