Rs 125 - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Aprilia RS 125 is an entry-level sportbike designed for beginner and intermediate riders seeking aggressive styling with practical performance. Known for its lightweight aluminium frame, responsive handling, and efficient 125cc engine, it delivers accessible sportbike thrills while maintaining excellent fuel economy. ABS-equipped brakes and modern suspension geometry make it an ideal stepping stone into the sport motorcycle category.
2025
General information | |
| Color Options | Space White, Aprilia Black, GP Replica Black |
| Category | Sport |
| Year | 2025 |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Euro 5 |
| Emission | 60.3 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 2.60 litres/100 km (38.5 km/l or 90.47 mpg) |
| Clutch | Multiple discs, in oil bath |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | ECU Electronics Magneti Marelli MIUG4 ø 32 mm |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 58.0 x 47.0 mm (2.3 x 1.9 inches) |
| Compression Ratio | 12.6:1 |
| Max Torque | 11.2 Nm (1.1 kgf-m or 8.3 ft.lbs) @ 8000 RPM |
| Max Power | 14.8 HP (10.8 kW)) @ 10000 RPM |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity | 124.2 ccm (7.58 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 14.50 litres (3.83 US gallons) |
| Wheelbase | 1350 mm (53.1 inches) |
| Overall Width | 760 mm (29.9 inches) |
| Overall Length | 1968 mm (77.5 inches) |
| Overall Height | 1135 mm (44.7 inches) |
| Seat Height | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 144.0 kg (317.5 pounds) |
Rs 125 dimensions and frame | |
| Wheels | Aluminium alloy rims |
| Rear Brakes | Single disc. ABS. Stainless steel disc and calliper with single 30 mm piston. |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Single disc. ABS. Stainless steel disc with radial 4 piston calliper |
| Rear Tyre | 140/70-ZR17 |
| Front Tyre | 100/80-17 |
| Rear Wheel Travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Rear Suspension | Asymmetrical swingarm, monoshock absorber |
| Front Wheel Travel | 110 mm (4.3 inches) |
| Front Suspension | Upside down hydraulic fork, 40 mm. |
| Frame | Aluminium perimeter |
| | |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Aprilia RS 125 discussion group or the general Aprilia discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Instruments | Digital |
| Reserve fuel capacity | 3.50 litres (0.92 US gallons) |
| Driveline | Final drive ratio 13/58 |
| Lubrication system | Wet sump |
| Motorcycle name | Aprilia RS 125 |











Please Login or Register if you would like to leave a comment.