Rs 457 - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Aprilia RS 457 is a sporty middleweight designed for riders seeking accessible performance and modern technology. Its 457cc twin-cylinder engine delivers 47.6 horsepower with responsive handling, complemented by three ride modes, traction control, and a practical windscreen. Best suited for commuters and enthusiasts wanting style-conscious sport riding without overwhelming complexity.
2025
General information | |
| Color Options | Grey/red, black/red, white/red |
| Price | US$ 6799. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Sport |
| Year | 2025 |
| Model | Aprilia RS 457 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission | 95.8 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 4.13 litres/100 km (24.2 km/l or 56.95 mpg) |
| Clutch | Multiplate wet clutch with slipper system |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. 36 mm |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 69.0 x 61.1 mm (2.7 x 2.4 inches) |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Max Torque | 43.5 Nm (4.4 kgf-m or 32.1 ft.lbs) @ 6700 RPM |
| Max Power | 47.6 HP (34.7 kW)) @ 9400 RPM |
| Engine Details | Forward facing cylinders |
| Engine Type | Twin, four-stroke |
| Capacity | 457.0 ccm (27.89 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 13.00 litres (3.43 US gallons) |
| Wheelbase | 1349 mm (53.1 inches) |
| Seat Height | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.2994 HP/kg |
| Wet Weight | 175.0 kg (385.8 pounds) |
| Dry Weight | 159.0 kg (350.5 pounds) |
Rs 457 dimensions and frame | |
| Seat | Two-piece |
| Wheels | Aluminium alloy rims |
| Rear Brakes | Single disc. 2-piston caliper. ABS. |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Double disc. 4-piston calipers. ABS. |
| Rear Tyre | 150/60-R17 |
| Front Tyre | 110/70-R17 |
| Rear Wheel Travel | 130 mm (5.1 inches) |
| Rear Suspension | Twin Sided Swing Arm, adjustable preload |
| Front Wheel Travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Front Suspension | 41mm upside-down fork, adjustable preload |
| Frame | Dual beam aluminium |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Aprilia RS 457 discussion group or the general Aprilia discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | 3 ride modes. Traction control. Windscreen. |
| Warranty | 24 months, limited |
| Carrying Capacity | Underseat storage, rear rack |
| Lighting | LED lights |
| Instruments | 5” TFT instrument panel |











Please Login or Register if you would like to leave a comment.