Rs 660 35kw - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Aprilia RS 660 35kW is an accessible middleweight sportbike designed for new and intermediate riders seeking genuine performance without overwhelming power. Its agile aluminium chassis, responsive Kayaba suspension, and fuel-efficient 659cc engine deliver excellent handling and day-to-day practicality. Known for sharp styling and Italian character, it excels as a capable daily rider and track-day companion.
2025
General information | |
| Color Options | Acid Gold, Racing Black, Tribute Purple |
| Category | Sport |
| Year | 2025 |
| Model | Aprilia RS 660 35kW |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Euro 5 |
| Emission | 113.7 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 4.90 litres/100 km (20.4 km/l or 48.00 mpg) |
| Clutch | Multi-plate wet clutch with mechanical slip system |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | Eletric |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. Airbox with front dynamic air intakes, two Ø48-mm throttle bodies |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 81.0 x 63.9 mm (3.2 x 2.5 inches) |
| Compression Ratio | 13.5:1 |
| Max Power | 46.9 HP (34.3 kW)) |
| Engine Type | Twin, four-stroke |
| Capacity | 659.0 ccm (40.21 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 15.00 litres (3.96 US gallons) |
| Wheelbase | 1370 mm (53.9 inches) |
| Overall Width | 745 mm (29.3 inches) |
| Overall Length | 1995 mm (78.5 inches) |
| Overall Height | 1150 mm (45.3 inches) |
| Seat Height | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.2778 HP/kg |
| Wet Weight | 183.0 kg (403.4 pounds) |
| Dry Weight | 169.0 kg (372.6 pounds) |
| | |
Rs 660 35kw dimensions and frame | |
| Wheels | Pirelli Diablo Rosso Corsa tires |
| Rear Brakes | Single disc. ABS. Brembo. |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Double disc. ABS. Brembo |
| Rear Tyre | 180/55-ZR17 |
| Front Tyre | 120/70-ZR17 |
| Rear Wheel Travel | 130 mm (5.1 inches) |
| Rear Suspension | Aluminium asymmetric swingarm. Adjustable monoshock in spring reload, rebound braking |
| Front Wheel Travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Front Suspension | Kayaba 41-mm stanchion fork, aluminium radial calliper mounting bracket. Adjustable spring preload and rebound damping. |
| Trail | 104 mm (4.1 inches) |
| Frame | Aluminium dual beam chassis with removable seat support subframe |
Speed and acceleration | |
| Top Speed | 235.0 km/h (146.0 mph) |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Aprilia RS 660 35kW discussion group or the general Aprilia discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Six-axis inertial platform, APRC package containing ATC (traction control), AWC (wheelie control), AEB (engine braking), AEM (engine maps) and ACC (cruise control). |
| Lighting | Triple-LED head light |
| Instruments | Digital, color |
| Rake (fork angle) | 24.1° |
| Driveline | Drive ratio 17/43 |











Please Login or Register if you would like to leave a comment.