Rs 660 Factory - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Aprilia RS 660 Factory is a middleweight sportbike delivering 105 hp from its 659cc parallel-twin engine, making it ideal for experienced riders seeking sharp handling and accessible performance. Known for its aggressive styling, precise DOHC fuel injection, and lively character, this Factory edition excels on both road and track while maintaining manageable power delivery.
2025
General information | |
| Color Options | Racing Black, Acid Gold, Tribute |
| Price | US$ 13999. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Sport |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Euro 5 |
| Emission | 94.7 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 4.08 litres/100 km (24.5 km/l or 57.65 mpg) |
| Clutch | Multi-plate wet clutch with mechanical slip system |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | Electric |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. Airbox with front dynamic air intakes, two Ø48-mm throttle bodies |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 81.0 x 63.9 mm (3.2 x 2.5 inches) |
| Compression Ratio | 13.5:1 |
| Max Torque | 68.0 Nm (6.9 kgf-m or 50.2 ft.lbs) @ 8500 RPM |
| Capacity | 659.0 ccm (40.21 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 15.00 litres (3.96 US gallons) |
| Wheelbase | 1382 mm (54.4 inches) |
| Seat Height | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.6325 HP/kg |
| Wet Weight | 183.0 kg (403.4 pounds) |
| Dry Weight | 166.0 kg (366.0 pounds) |
| | |
Rs 660 Factory dimensions and frame | |
| Seat | Single seat |
| Wheels | Pirelli Diablo Rosso Corsa tires |
| Rear Brakes | Single disc. ABS. Brembo. |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Double disc. ABS. Brembo |
| Rear Tyre | 180/55-ZR17 |
| Front Tyre | 120/70-ZR17 |
| Rear Wheel Travel | 130 mm (5.1 inches) |
| Rear Suspension | Ohlins Twin Sided Swing Arm |
| Front Wheel Travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Front Suspension | Ohlins Inveted Fork 43 |
| Trail | 104 mm (4.1 inches) |
| Frame | Aluminium dual beam chassis with removable seat support subframe |
Speed and acceleration | |
| Top Speed | 235.0 km/h (146.0 mph) |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Aprilia RS 660 Factory discussion group or the general Aprilia discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Carbon fiber components. Configuration software. Six-axis inertial platform. |
| Lighting | LED head light |
| Instruments | Digital, color |
| Rake (fork angle) | 24.1° |
| Exhaust system | SC-Project exhaust |
| Lubrication system | Wet Sump |
| Power | 105.0 HP (76.6 kW)) @ 10500 RPM |
| Engine type | Twin, four-stroke |
| Year | 2025 |
| Motorcycle name | Aprilia RS 660 Factory |











Please Login or Register if you would like to leave a comment.