Rsv4 1100 - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Aprilia RSV4 1100 is a track-focused superbike engineered for experienced riders seeking cutting-edge performance and precision handling. Known for its powerful 1100cc V4 engine with advanced electronics, quick-shift gearbox, and sophisticated engine management, it delivers race-bred agility and responsive acceleration. Best suited for sport riders who demand a high-tech platform for both circuit performance and spirited road riding.
2025
General information | |
| Color Options | Sachsenring Black/Red, Silverstone Grey/Red |
| Category | Sport |
| Year | 2025 |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Euro 5 |
| Emission | 160.1 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 6.90 litres/100 km (14.5 km/l or 34.09 mpg) |
| Clutch | Multiplate wet clutch with mechanical slipper system. |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | Magneti Marelli digital electronic ignition system integrated in engine control system, with one spark plug per cylinder and “stick-coil” type coils |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. Airbox with front dynamic air intakes. 4 Marelli 48-mm throttle bodies with 8 injectors and Ride-By-Wire engine management. |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 81.0 x 52.3 mm (3.2 x 2.1 inches) |
| Compression Ratio | 13.6:1 |
| Max Torque | 125.0 Nm (12.7 kgf-m or 92.2 ft.lbs) @ 10500 RPM |
| Max Power | 217.0 HP (158.4 kW)) @ 13000 RPM |
| Engine Details | Longitudinal 65° V4 |
| Engine Type | V4, four-stroke |
| Capacity | 1099.0 ccm (67.06 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 17.90 litres (4.73 US gallons) |
| Wheelbase | 1436 mm (56.5 inches) |
| Ground Clearance | 125 mm (4.9 inches) |
| Overall Width | 735 mm (28.9 inches) |
| Overall Length | 2055 mm (80.9 inches) |
| Overall Height | 1090 mm (42.9 inches) |
| Seat Height | 845 mm (33.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 1.2123 HP/kg |
| Wet Weight | 202.0 kg (445.3 pounds) |
| Dry Weight | 179.0 kg (394.6 pounds) |
Rsv4 1100 dimensions and frame | |
| Wheels | Aprilia in aluminium alloy wheels with 3 split spoke design |
| Rear Brakes | Single disc. ABS. Brembo Ø 32 mm 2 isolated piston caliper pump with integrated tank and metal braid pipp |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Double disc. ABS. Ø 330 mm floating double disc with aluminium flange Brembo STYLEMA® 4-piston mono-block radial calipers Radial pump and metal braid brake pipe- |
| Rear Tyre | 200/55-ZR17 |
| Front Tyre | 120/70-ZR17 |
| Rear Wheel Travel | 130 mm (5.1 inches) |
| Rear Suspension | Sachs monoshock adjustable in: hydraulic compression and rebound damping and spring pre-load. |
| Front Wheel Travel | 127 mm (5.0 inches) |
| Front Suspension | Sachs fork 43mm stanchions, adjustable compression and rebound |
| Trail | 105 mm (4.1 inches) |
| Frame | Aluminium dual beam chassis with cast and pressed sheet elements. (Sachs steering damper on APRC version) |
Speed and acceleration | |
| Top Speed | 305.0 km/h (189.5 mph) |
| | |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Aprilia RSV4 1100 discussion group or the general Aprilia discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | 6 riding modes (3 Road, 3 Track). Traction control. Launch control. Cruise control. |
| Lighting | Triple LED headlight with two lights that illuminate the inside of the turn, increasing visibility when cornering. |
| Electrical | Flywheel mounted 420W alternator with rare earth magnets. |
| Instruments | TFT color instrumentation |
| Reserve fuel capacity | 4.00 litres (1.06 US gallons) |
| Rake (fork angle) | 24.6° |
| Exhaust system | 4 into 2 into 1 layout, single oxygen sensor, lateral single silencer with ECU-controlled bypass valve and integrated trivalent catalytic converter (Euro 3) |
| Driveline | Gear lever with Aprilia Quick Shift electronic system (AQS) |
| Lubrication system | Wet sump lubrication system with oil radiator and two oil pumps (lubrication and cooling) |
| Maximum RPM | 12300 |
| Motorcycle name | Aprilia RSV4 1100 |











Please Login or Register if you would like to leave a comment.