Rsv4 Factory Se 09 Sbk 1100 - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Aprilia RSV4 Factory SE is a premium superbike engineered for experienced track-focused riders seeking cutting-edge performance and precision handling. Its aluminum dual-beam chassis, aggressive 24.6-degree rake, and sophisticated liquid-cooled 1100cc engine deliver exceptional cornering agility and responsive power delivery. Best known for uncompromising sportiness and advanced electronics, this machine excels on both circuit and demanding road applications.
2025
General information | |
| Category | Sport |
| Model | Aprilia RSV4 Factory SE-09 SBK 1100 |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Emission Details | Euro 5 |
| Emission | 160.1 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 6.90 litres/100 km (14.5 km/l or 34.09 mpg) |
| Clutch | Multiplate wet clutch with mechanical slipper system. |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | Magneti Marelli digital electronic ignition system integrated in engine control system, with one spark plug per cylinder and “stick-coil” type coils |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. Airbox with front dynamic air intakes. 4 Marelli 48-mm throttle bodies with 8 injectors and Ride-By-Wire engine management. |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 81.0 x 53.3 mm (3.2 x 2.1 inches) |
| Compression Ratio | 13.6:1 |
| Max Torque | 125.0 Nm (12.7 kgf-m or 92.2 ft.lbs) @ 10500 RPM |
| Engine Details | Longitudinal 65° V4 |
| Engine Type | V4, four-stroke |
| Capacity | 1099.0 ccm (67.06 cubic inches) |
Rsv4 Factory Se 09 Sbk 1100 dimensions and frame | |
| Trail | 105 mm (4.1 inches) |
| Frame | Aluminium dual beam chassis with cast and pressed sheet elements. (Sachs steering damper on APRC version) |
Other specs | |
| Rake (fork angle) | 24.6° |
| Exhaust system | 4 into 2 into 1 layout, single oxygen sensor, lateral single silencer with ECU-controlled bypass valve and integrated trivalent catalytic converter (Euro 3) |
| Driveline | Straight cut gears and integrated flexible coupling, drive ratio: 73/44 primary drive. Chain 42/16 final drive. |
| Lubrication system | Wet sump lubrication system with oil radiator and two oil pumps (lubrication and cooling) |
| Maximum RPM | 12300 |
| Output | 217.0 HP (158.4 kW)) @ 13000 RPM |
| Year of manufacture | 2025 |











Please Login or Register if you would like to leave a comment.