Rx 2t 300 - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Beta RX 2T 300 is a lightweight trail bike designed for beginner and intermediate off-road riders seeking an accessible entry point into motorcycling. Known for its nimble handling and manageable 100kg dry weight, it excels in technical terrain with 340mm ground clearance and long-travel suspension. Wire-spoked wheels and dual-disc braking provide reliable performance on challenging trails.
2025
General information | |
| Color Options | Red/Blue/White |
| Category | Cross / motocross |
| Year | 2025 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission | 57.8 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 2.49 litres/100 km (40.2 km/l or 94.47 mpg) |
| Clutch | Wet multi-plate |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | AC Kokusan Digital CDI with oil pump controller |
| Induction | Carburettor. Keihin PXK38 |
| Bore x Stroke | 72.0 x 72.0 mm (2.8 x 2.8 inches) |
| Compression Ratio | 11.5:1 |
| Engine Details | Reed valve |
| Engine Type | Single cylinder, two-stroke |
| Capacity | 293.1 ccm (17.88 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 9.50 litres (2.51 US gallons) |
| Wheelbase | 1490 mm (58.7 inches) |
| Ground Clearance | 340 mm (13.4 inches) |
| Overall Width | 815 mm (32.1 inches) |
| Overall Length | 2185 mm (86.0 inches) |
| Overall Height | 1260 mm (49.6 inches) |
| Seat Height | 950 mm (37.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Dry Weight | 100.0 kg (220.5 pounds) |
| | |
Rx 2t 300 dimensions and frame | |
| Wheels | Wire spoked |
| Rear Brakes | Single disc. Single-piston floating caliper. Wave disc. |
| Brake Disc Diameter | 240 mm (9.4 inches) |
| Front Brakes | Single disc. 2-piston floating calipers. Wave disc. |
| Rear Tyre | 120/80-19 |
| Front Tyre | 80/100-21 |
| Rear Wheel Travel | 300 mm (11.8 inches) |
| Rear Suspension | Monoshock with progressive compound lever |
| Front Wheel Travel | 305 mm (12.0 inches) |
| Front Suspension | Hydraulic USD closed cartridge fork, 48mm |
| Frame | Molybdenum steel with double cradle |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Beta RX 2T 300 discussion group or the general Beta discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Fork tube size | 48 mm (1.9 inches) |
| Spark plugs | NGK BR8ECM |
| Coolant | 1.00 litres (0.26 US gallons) |
| Engine oil | SAE 10W-50 |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Exhaust system | BPV exhaust valve |
| Lubrication system | Mixing |
| Motorcycle name | Beta RX 2T 300 |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.