Scooter Buddy 170i - 2025 Specifications and Reviews
2025
General information | |
| Color Options | Brit Racing Green, Glossy Titanium, Matte Black, Mocha, Seafoam, Italia, Pamplona, Seafoam |
| Category | Scooter |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric & kick |
| Emission | 54.5 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 2.35 litres/100 km (42.6 km/l or 100.09 mpg) |
| Clutch | Automatic |
| Final Drive | Belt (final drive) |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling System | Air |
| Fuel Control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Induction | Injection. Keihin |
| Bore x Stroke | 61.0 x 57.8 mm (2.4 x 2.3 inches) |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity | 168.9 ccm (10.31 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 5.68 litres (1.50 US gallons) |
| Wheelbase | 1207 mm (47.5 inches) |
| Overall Width | 645 mm (25.4 inches) |
| Overall Length | 1778 mm (70.0 inches) |
| Overall Height | 1035 mm (40.8 inches) |
| Seat Height | 749 mm (29.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 107.0 kg (235.9 pounds) |
Scooter Buddy 170i dimensions and frame | |
| Rear Brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Tyre | 100/90-10 |
| Front Tyre | 100/90-10 |
| Rear Suspension | Monoshock |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| | |
Speed and acceleration | |
| Top Speed | 88.5 km/h (55.0 mph) |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Genuine Scooter Buddy 170i discussion group or the general Genuine Scooter discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Made in Taiwan. |
| Warranty | 36 months, unlimited mile |
| Carrying Capacity | Underseat storage, glove box |
| Driveline | CVT |
| Output | 11.2 HP (8.2 kW)) |
| Year of manufacture | 2025 |
| Motorcycle name | Genuine Scooter Buddy 170i |

No pictures available







Please Login or Register if you would like to leave a comment.