Sr Gt Sport 200 - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Aprilia SR GT Sport 200 is a nimble scooter designed for urban commuters seeking style and practicality. It combines a reliable 200cc engine with modern LED lighting, underseat storage, and a small windscreen for everyday riding comfort. Known for its sleek design and fuel efficiency, this scooter excels in city navigation and casual weekend cruises.
2025
General information | |
| Color Options | Street Gold, Red Raceway, Iridium Gray |
| Category | Scooter |
| Year | 2025 |
| Model | Aprilia SR GT Sport 200 |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Euro 5 |
| Emission | 61.0 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 2.63 litres/100 km (38.0 km/l or 89.44 mpg) |
| Clutch | Automatic centrifugal dry |
| Final Drive | Belt (final drive) |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | CDI |
| Fuel Control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Induction | Injection |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 61.5 x 58.7 mm (2.4 x 2.3 inches) |
| Compression Ratio | 9.2:1 |
| Max Torque | 16.5 Nm (1.7 kgf-m or 12.2 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Max Power | 17.4 HP (12.7 kW)) @ 8500 RPM |
| Engine Details | I-get 200 engine with Start&Stop |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity | 174.0 ccm (10.62 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 9.00 litres (2.38 US gallons) |
| Wheelbase | 1350 mm (53.1 inches) |
| Ground Clearance | 155 mm (6.1 inches) |
| Overall Width | 765 mm (30.1 inches) |
| Overall Length | 1920 mm (75.6 inches) |
| Overall Height | 1166 mm (45.9 inches) |
| Seat Height | 799 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 116.0 kg (255.7 pounds) |
Sr Gt Sport 200 dimensions and frame | |
| Seat | Dual seat |
| Wheels | Alloy |
| Rear Brakes | Single disc |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Single disc. ABS |
| Rear Tyre | 130/70-13 |
| Front Tyre | 110/80-14 |
| Rear Wheel Travel | 102 mm (4.0 inches) |
| Rear Suspension | Double hydraulic shock absorber with adjustable preload |
| Front Wheel Travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Front Suspension | Hydraulic telescopic fork, 33 mm |
| Frame | Double cradle, in high-resistance steel tubing |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Aprilia SR GT Sport 200 discussion group or the general Aprilia discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Small windscreen. |
| Carrying Capacity | Underseat storage |
| Lighting | LED lights |
| Reserve fuel capacity | 1.20 litres (0.32 US gallons) |
| Driveline | CVT |
| Lubrication system | Wet sump |











Please Login or Register if you would like to leave a comment.