Sv650 - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Suzuki SV650 is a nimble naked bike powered by a 645cc V-Twin engine producing 73 horsepower, making it ideal for beginner and intermediate riders seeking an affordable, versatile machine. Known for excellent handling, manageable power delivery, and reliability, the SV650 excels as a commuter, learner bike, and entry-level sport platform that rewards rider skill development.
2025
General information | |
| Color Options | Pearl Matte Shadow Green/Metallic Matte Black |
| Price | US$ 8049. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Naked bike |
| Model | Suzuki SV650 |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission | 79.1 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 3.41 litres/100 km (29.3 km/l or 68.98 mpg) |
| Clutch | Wet, multi-plate |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | Transistorised |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. Fuel injection with SDTV |
| Valves Per Cylinder | 2 |
| Bore x Stroke | 81.0 x 62.6 mm (3.2 x 2.5 inches) |
| Compression Ratio | 11.2:1 |
| Max Torque | 64.0 Nm (6.5 kgf-m or 47.2 ft.lbs) @ 6800 RPM |
| Engine Details | 90-degree V-Twin |
| Capacity | 645.0 ccm (39.36 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 14.50 litres (3.83 US gallons) |
| Wheelbase | 1445 mm (56.9 inches) |
| Ground Clearance | 135 mm (5.3 inches) |
| Overall Width | 760 mm (29.9 inches) |
| Overall Length | 2140 mm (84.3 inches) |
| Overall Height | 1090 mm (42.9 inches) |
| Seat Height | 785 mm (30.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 198.0 kg (436.5 pounds) |
| | |
Sv650 dimensions and frame | |
| Wheels | Five-spoke, red cast aluminum alloy. Dunlop Road Smart III tires. |
| Rear Brakes | Single disc. 1-piston caliper. Optional ABS. |
| Brake Disc Diameter | 240 mm (9.4 inches) |
| Front Brakes | Double disc. 4-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Tyre | 160/60-ZR17 |
| Front Tyre | 120/70-ZR17 |
| Rear Wheel Travel | 63 mm (2.5 inches) |
| Rear Suspension | Link type, single shock, coil spring, oil damped |
| Front Wheel Travel | 125 mm (4.9 inches) |
| Front Suspension | Telescopic, coil spring, oil damped |
| Trail | 104 mm (4.1 inches) |
| Frame | Trellis, steel |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Suzuki SV650 discussion group or the general Suzuki discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Warranty | 12-month limited warranty |
| Lighting | 12V, 60/55 W halogen headlight |
| Instruments | LCD display |
| Rake (fork angle) | 25.0° |
| Exhaust system | Brushed stainless steel, 2 into 1. |
| Driveline | Chain, DID 520V0, 112 links |
| Lubrication system | Wet sump |
| Max RPM | 10000 |
| Power | 73.0 HP (53.3 kW)) @ 8500 RPM |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Year | 2025 |











Please Login or Register if you would like to leave a comment.