Sx 125 - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Aprilia SX 125 is a lightweight sportbike designed for novice and intermediate riders seeking an affordable entry point into performance riding. Known for its agile handling, aggressive styling, and nimble character, it excels in urban commuting and small-displacement racing. The digital dashboard and electric starting enhance its modern appeal for younger riders.
2025
General information | |
| Color Options | Red Flash, Yellow Stark, Silver Alien Blue, Black Spider, White Wonder |
| Category | Super motard |
| Model | Aprilia SX 125 |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Euro 5 |
| Emission | 60.3 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 2.60 litres/100 km (38.5 km/l or 90.47 mpg) |
| Clutch | Multi plate wet |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | ECU Electronics Magneti Marelli MIUG4 ø 32 mm |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 58.0 x 47.0 mm (2.3 x 1.9 inches) |
| Compression Ratio | 12.6:1 |
| Max Torque | 11.2 Nm (1.1 kgf-m or 8.3 ft.lbs) @ 8000 RPM |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity | 124.2 ccm (7.58 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 7.00 litres (1.85 US gallons) |
| Wheelbase | 1425 mm (56.1 inches) |
| Overall Width | 820 mm (32.3 inches) |
| Overall Length | 2075 mm (81.7 inches) |
| Overall Height | 1140 mm (44.9 inches) |
| Seat Height | 880 mm (34.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 134.0 kg (295.4 pounds) |
Sx 125 dimensions and frame | |
| Wheels | Wire spoked. |
| Rear Brakes | Single disc. Floating calliper |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Single disc. ABS. Floating calliper. |
| Rear Tyre | 130/70-R17 |
| Front Tyre | 100/80-R17 |
| Rear Wheel Travel | 210 mm (8.3 inches) |
| Rear Suspension | Steel swingarm, monoshock with progressive link system |
| Front Wheel Travel | 240 mm (9.4 inches) |
| Front Suspension | Upside down fork with Ø 41 mm stanchions. |
| Frame | Twin-tube steel |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Aprilia SX 125 discussion group or the general Aprilia discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Instruments | Digital dashboard |
| Driveline | Drive ratio 13/62 |
| Lubrication system | Wet sump |
| Output | 14.8 HP (10.8 kW)) @ 10000 RPM |
| Year of manufacture | 2025 |











Please Login or Register if you would like to leave a comment.