V Strom 1050de Tour - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Suzuki V-Strom 1050DE Tour is a versatile adventure tourer powered by a 1037cc V-twin engine producing 107.4 horsepower and 100 Nm of torque. It suits riders seeking capable long-distance touring with excellent everyday practicality and balanced performance across road and light off-road terrain. Known for its reliable DOHC engine, ride-by-wire technology, and genuine adventure credentials, it delivers dependable all-rounder capability.
2025
General information | |
| Color Options | Champion Yellow/Metallic Matt Sword Silver, Pearl Vigor Blue/Pearl Brilliant White, Glass Sparkle Black/Metallic Matt Black |
| Category | Super motard |
| Model | Suzuki V-Strom 1050DE Tour |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission | 100.7 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 4.34 litres/100 km (23.0 km/l or 54.20 mpg) |
| Clutch | Wet multiplate |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | Electronic ignition (Transistorized) |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. Ride-by-Wire |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 100.0 x 66.0 mm (3.9 x 2.6 inches) |
| Compression Ratio | 11.5:1 |
| Max Torque | 100.0 Nm (10.2 kgf-m or 73.8 ft.lbs) @ 4000 RPM |
| Max Power | 107.4 HP (78.4 kW)) @ 8000 RPM |
| Engine Details | 90-degree V-twin |
| Capacity | 1037.0 ccm (63.28 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 20.00 litres (5.28 US gallons) |
| Wheelbase | 1595 mm (62.8 inches) |
| Ground Clearance | 190 mm (7.5 inches) |
| Overall Width | 940 mm (37.0 inches) |
| Overall Length | 2390 mm (94.1 inches) |
| Overall Height | 1505 mm (59.3 inches) |
| Seat Height | 880 mm (34.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 252.0 kg (555.6 pounds) |
V Strom 1050de Tour dimensions and frame | |
| Rear Brakes | Single disc. Nissin, 2-piston. ABS. |
| Brake Disc Diameter | 260 mm (10.2 inches) |
| Front Brakes | Double disc. Tokico 4-piston calipers. ABS. |
| Rear Tyre | 150/70-R17 |
| Front Tyre | 90/90-21 |
| Rear Suspension | Link type, single shock, coil spring, oil damped |
| Front Suspension | Inverted telescopic, coil spring, oil damped |
| Trail | 109 mm (4.3 inches) |
| Frame | Twin-spar aluminum alloy |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Suzuki V-Strom 1050DE Tour discussion group or the general Suzuki discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Intelligent Ride System, Traction Control, Bi-directional Quick Shift, Cruise Control, Motion Track Brake System, Windscreen. |
| Warranty | 12 month unlimited mileage |
| Carrying Capacity | 37-liter aluminum panniers |
| Lighting | LED lighting |
| Instruments | 5 inch TFT colour display |
| Rake (fork angle) | 25.7° |
| Lubrication system | Wet sump |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Model year | 2025 |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.