V Strom 650xt - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Suzuki V-Strom 650XT is a versatile middleweight adventure motorcycle powered by a 645cc V-Twin engine producing 71 horsepower and 69 Nm of torque. Ideal for riders seeking an approachable platform for both on-road touring and light off-road exploration, it combines manageable performance with practical everyday usability. Known for its balanced handling, fuel efficiency, and proven reliability, the V-Strom 650XT suits adventure enthusiasts and commuters alike.
2025
General information | |
| Color Options | Pearl Vigor Blue/Pearl Brilliant White |
| Price | US$ 9799. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Super motard |
| Model | Suzuki V-Strom 650XT |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission | 81.2 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 3.50 litres/100 km (28.6 km/l or 67.21 mpg) |
| Clutch | Wet multiplate |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | Electronic ignition |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. Ten-hole, long-nose-type fuel injectors on each 39 mm throttle body |
| Bore x Stroke | 81.0 x 62.6 mm (3.2 x 2.5 inches) |
| Compression Ratio | 11.2:1 |
| Max Torque | 69.0 Nm (7.0 kgf-m or 50.9 ft.lbs) @ 6300 RPM |
| Max Power | 71.0 HP (51.8 kW)) @ 8800 RPM |
| Engine Details | 90-degree V-Twin. Resin-coated pistons. SCEM-coated cylinders. |
| Capacity | 645.0 ccm (39.36 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 20.06 litres (5.30 US gallons) |
| Wheelbase | 1560 mm (61.4 inches) |
| Ground Clearance | 170 mm (6.7 inches) |
| Overall Width | 835 mm (32.9 inches) |
| Overall Length | 2275 mm (89.6 inches) |
| Overall Height | 1405 mm (55.3 inches) |
| Seat Height | 835 mm (32.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.3333 HP/kg |
| Dry Weight | 213.0 kg (469.6 pounds) |
V Strom 650xt dimensions and frame | |
| Seat | Two-up seat |
| Wheels | Wire spoked, blue-anodized aluminum rims. Radial dual-sport tires. |
| Rear Brakes | Single disc. Nissin, 1-piston. ABS. |
| Brake Disc Diameter | 260 mm (10.2 inches) |
| Front Brakes | Double disc. Tokico 2-piston calipers. ABS. |
| Rear Tyre | 150/70-R17 |
| Front Tyre | 110/80-R19 |
| Rear Wheel Travel | 160 mm (6.3 inches) |
| Rear Suspension | Link type, single shock, coil spring, oil damped |
| Front Wheel Travel | 150 mm (5.9 inches) |
| Front Suspension | Telescopic, coil spring, oil damped |
| Frame | Twin-spar aluminum-alloy |
Speed and acceleration | |
| Top Speed | 185.0 km/h (115.0 mph) |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Suzuki V-Strom 650XT discussion group or the general Suzuki discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Chain links | 118 |
| Chain size | 525 |
| Spark plugs | NGK MR8E-9 |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Windscreen. Advanced Traction Control System, Easy Start System, Low RPM Assist. |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Carrying Capacity | Rear rack. |
| Lighting | Stacked, 65/55-watt halogen headlamps |
| Instruments | LCD instruments |
| Exhaust system | 2-into-1 exhaust system. Twin catalytic converters. |
| Driveline | Chain, RK525SMOZ8, 118 links |
| Lubrication system | Wet sump |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Model year | 2025 |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.