V Strom 800re - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Suzuki V-Strom 800RE is a versatile adventure sport motorcycle powered by a 776cc parallel-twin engine producing 84.3 horsepower and 78 Nm of torque. Its upright ergonomics, capable chassis, and balanced performance make it ideal for both on-road commuting and light off-road exploration. The bike is renowned for its reliability, fuel efficiency, and accessible riding position for intermediate to experienced riders seeking adventure capability without extreme complexity.
2025
General information | |
| Color Options | Metallic Matte Steel Green, Pearl Vigor Blue, Glass Sparkle Black |
| Category | Super motard |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Twin catalyzers |
| Emission | 85.1 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 3.67 litres/100 km (27.2 km/l or 64.09 mpg) |
| Clutch | Wet multiplate |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | Electronic |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection |
| Bore x Stroke | 84.0 x 70.0 mm (3.3 x 2.8 inches) |
| Compression Ratio | 12.8:1 |
| Max Torque | 78.0 Nm (8.0 kgf-m or 57.5 ft.lbs) |
| Max Power | 84.3 HP (61.5 kW)) |
| Engine Details | 270-degree crankshaft layout |
| Capacity | 776.0 ccm (47.35 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 20.00 litres (5.28 US gallons) |
| Wheelbase | 1515 mm (59.6 inches) |
| Ground Clearance | 185 mm (7.3 inches) |
| Overall Width | 905 mm (35.6 inches) |
| Overall Length | 2255 mm (88.8 inches) |
| Overall Height | 1355 mm (53.3 inches) |
| Seat Height | 825 mm (32.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.3780 HP/kg |
| Dry Weight | 223.0 kg (491.6 pounds) |
| | |
V Strom 800re dimensions and frame | |
| Seat | Two-up seat |
| Wheels | Wire-spoked |
| Rear Brakes | Single disc. 1-piston. ABS. |
| Brake Disc Diameter | 260 mm (10.2 inches) |
| Front Brakes | Double disc. 2-piston calipers. ABS. |
| Rear Tyre | 150/70-R17 |
| Front Tyre | 110/80-R19 |
| Rear Wheel Travel | 220 mm (8.7 inches) |
| Rear Suspension | Link type, coil spring, oil damped |
| Front Wheel Travel | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Suspension | Inverted telescopic, coil spring, oil damped |
| Trail | 114 mm (4.5 inches) |
| Frame | Twin-spar aluminum-alloy |
Speed and acceleration | |
| Top Speed | 185.0 km/h (115.0 mph) |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Suzuki V-Strom 800RE discussion group or the general Suzuki discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | 3-way height-adjustable windscreen. Intelligent Ride System. Traction Control. Drive Mode Selector. Bi-directional Quick Shift. |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | LED headlights |
| Instruments | TFT colour display |
| Oil capacity | 3.90 litres (4.12 US quarts) |
| Rake (fork angle) | 28.0° |
| Lubrication system | Wet Sump |
| Engine type | Twin, four-stroke |
| Model year | 2025 |
| Motorcycle name | Suzuki V-Strom 800RE |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.