Valico 525dsx - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Voge Valico 525DSX is a lightweight super motard designed for agile riders seeking nimble handling and spirited performance. Powered by a responsive 494cc twin two-stroke engine producing 47.5 horsepower, it excels in urban environments and technical riding with its compact dimensions and quick acceleration. This bike is best known for delivering accessible, playful middleweight performance at an affordable price point.
2025
General information | |
| Color Options | Blue, Black Knight |
| Category | Super motard |
| Year | 2025 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Euro 5 |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Compression Ratio | 11.5:1 |
| Max Torque | 60.0 Nm (6.1 kgf-m or 44.3 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Max Power | 47.5 HP (34.7 kW)) @ 8500 RPM |
| Engine Details | Voge |
| Engine Type | Twin, two-stroke |
| Capacity | 494.0 ccm (30.14 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 16.50 litres (4.36 US gallons) |
| Wheelbase | 1450 mm (57.1 inches) |
| Overall Width | 840 mm (33.1 inches) |
| Overall Length | 2215 mm (87.2 inches) |
| Overall Height | 1365 mm (53.7 inches) |
| Seat Height | 815 mm (32.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.2448 HP/kg |
| Dry Weight | 194.0 kg (427.7 pounds) |
| | |
Valico 525dsx dimensions and frame | |
| Wheels | Pirelli Scorpion Rally STR tires |
| Rear Brakes | Single disc. ABS |
| Brake Disc Diameter | 240 mm (9.4 inches) |
| Front Brakes | Double disc. ABS. Nissin. |
| Rear Tyre | 150/70-R17 |
| Front Tyre | 110/80-R19 |
| Rear Suspension | Monoshock |
| Front Suspension | Kabaya USD telescopic fork 41mm |
| Frame | Tubular |
| | |
Speed and acceleration | |
| Top Speed | 160.0 km/h (99.4 mph) |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Voge Valico 525DSX discussion group or the general Voge discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Chinese bike made by Loncin. |
| Lighting | LED headlight |
| Electrical | 12V 12AH battery. |
| Instruments | Digital |
| Motorcycle name | Voge Valico 525DSX |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.