Versys X 300 Abs - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Kawasaki Versys-X 300 ABS is a nimble adventure-sport middleweight designed for riders seeking affordable versatility across diverse terrain and conditions. Known for its upright ergonomics, liquid-cooled 296cc twin engine, and practical ABS braking, this allrounder excels as an accessible entry point for commuting, weekend touring, and light off-road exploration.
2025
General information | |
| Color Options | Candy Lime Green/Metallic Flat Spark Black |
| Price | US$ 5699. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Allround |
| Model | Kawasaki Versys-X 300 ABS |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Clutch | Wet multi-disc, manual |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | TCBI with digital advance |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. DFI® with 32mm throttle bodies (2) |
| Bore x Stroke | 62.0 x 49.0 mm (2.4 x 1.9 inches) |
| Compression Ratio | 10.6:1 |
| Max Torque | 26.0 Nm (2.7 kgf-m or 19.2 ft.lbs) @ 10000 RPM |
| Capacity | 296.0 ccm (18.06 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 17.03 litres (4.50 US gallons) |
| Wheelbase | 1450 mm (57.1 inches) |
| Ground Clearance | 180 mm (7.1 inches) |
| Overall Width | 861 mm (33.9 inches) |
| Overall Length | 2169 mm (85.4 inches) |
| Overall Height | 1389 mm (54.7 inches) |
| Seat Height | 815 mm (32.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 175.0 kg (385.9 pounds) |
| Dry Weight | 159.0 kg (350.6 pounds) |
| | |
Versys X 300 Abs dimensions and frame | |
| Rear Brakes | Single disc. ABS |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Single disc. ABS |
| Rear Tyre | 130/80-M17 |
| Front Tyre | 100/90-M19 |
| Rear Wheel Travel | 147 mm (5.8 inches) |
| Rear Suspension | Uni-Trak® swingarm |
| Front Wheel Travel | 130 mm (5.1 inches) |
| Front Suspension | 41mm Telescopic fork |
| Trail | 109 mm (4.3 inches) |
| Frame | Tubular, diamond |
| | |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Kawasaki Versys-X 300 ABS discussion group or the general Kawasaki discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Rake (fork angle) | 24.3° |
| Driveline | Sealed chain |
| Lubrication system | Forced lubrication, wet sump |
| Engine type | Twin, four-stroke |
| Year | 2025 |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.