Yz125 - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Yamaha YZ125 is a lightweight two-stroke motocross machine designed for beginner to intermediate riders seeking an affordable entry into competitive racing. Known for its punchy 125cc engine and nimble handling, this bike excels in amateur racing and recreational trail riding with excellent power delivery and easy maintenance.
2025
General information | |
| Color Options | Team Yamaha Blue |
| Price | US$ 7099. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Cross / motocross |
| Model | Yamaha YZ125 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Kick |
| Clutch | Multiplate wet clutch |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Induction | Carburettor. Hitachi Astemo® Keihin PWK38S carburetor |
| Bore x Stroke | 54.0 x 54.5 mm (2.1 x 2.1 inches) |
| Compression Ratio | 10.1:1 |
| Engine Details | Reed-valve-inducted |
| Capacity | 125.0 ccm (7.63 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 6.81 litres (1.80 US gallons) |
| Wheelbase | 1445 mm (56.9 inches) |
| Ground Clearance | 366 mm (14.4 inches) |
| Overall Width | 826 mm (32.5 inches) |
| Overall Length | 2136 mm (84.1 inches) |
| Overall Height | 1295 mm (51.0 inches) |
| Seat Height | 980 mm (38.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 94.8 kg (209.0 pounds) |
| | |
Yz125 dimensions and frame | |
| Wheels | Bridgestone® Battlecross X20 tires. |
| Rear Brakes | Single disc. Hydraulic. |
| Brake Disc Diameter | 240 mm (9.4 inches) |
| Front Brakes | Single disc. Hydraulic. |
| Rear Tyre | 100/90-19 |
| Front Tyre | 80/100-21 |
| Rear Wheel Travel | 315 mm (12.4 inches) |
| Rear Suspension | KYB® single shock; fully adjustable |
| Front Wheel Travel | 300 mm (11.8 inches) |
| Front Suspension | KYB® Speed-Sensitive System inverted fork; fully adjustable |
| Trail | 109 mm (4.3 inches) |
| Frame | Aluminum semi-double cradle |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Yamaha YZ125 discussion group or the general Yamaha discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Fork tube size | 48 mm (1.9 inches) |
| Tire pressure rear | 15 PSI (1 Bar or 100 kPa) |
| Tire pressure front | 15 PSI (1 Bar or 100 kPa) |
| Spark plugs | NGK BR9EVX, NGK BR9EIX |
| Brake fluid | DOT 4 |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Warranty | 30 Day Limited Factory Warranty |
| Oil capacity | 0.70 litres (0.74 US quarts) |
| Rake (fork angle) | 26.0° |
| Driveline | Constant-mesh |
| Engine type | Single cylinder, two-stroke |
| Model year | 2025 |











Please Login or Register if you would like to leave a comment.