Yz250 Monster Energy - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Yamaha YZ250 Monster Energy is a lightweight two-stroke motocross bike engineered for competitive and intermediate riders seeking aggressive performance on the track. Its potent 249cc reed-valve engine delivers sharp power delivery and quick throttle response, making it ideal for racing and technical terrain. Known for agility and precise handling, this machine excels in sprint racing and high-speed cornering.
2025
General information | |
| Color Options | Team Yamaha Blue |
| Price | US$ 8199. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Cross / motocross |
| Model | Yamaha YZ250 Monster Energy |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | CDI |
| Induction | Carburettor. Hitachi Astemo® Keihin PWK38S |
| Bore x Stroke | 66.4 x 72.0 mm (2.6 x 2.8 inches) |
| Compression Ratio | 10.6:1 |
| Engine Details | Reed-valve inducted |
| Capacity | 249.0 ccm (15.19 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 6.81 litres (1.80 US gallons) |
| Wheelbase | 1481 mm (58.3 inches) |
| Ground Clearance | 361 mm (14.2 inches) |
| Overall Width | 826 mm (32.5 inches) |
| Overall Length | 2184 mm (86.0 inches) |
| Overall Height | 1290 mm (50.8 inches) |
| Seat Height | 975 mm (38.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 103.0 kg (227.0 pounds) |
Yz250 Monster Energy dimensions and frame | |
| Wheels | Dunlop® Geomax MX33 tyres |
| Rear Brakes | Single disc. Hydraulic |
| Brake Disc Diameter | 240 mm (9.4 inches) |
| Front Brakes | Single disc. Hydraulic |
| Rear Tyre | 110/90-19 |
| Front Tyre | 80/100-21 |
| Rear Wheel Travel | 315 mm (12.4 inches) |
| Rear Suspension | KYB® single shock; fully adjustable |
| Front Wheel Travel | 300 mm (11.8 inches) |
| Front Suspension | KYB® Speed-Sensitive System inverted fork; fully adjustable |
| Trail | 122 mm (4.8 inches) |
| Frame | Semi-double cradle, aluminium |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Yamaha YZ250 Monster Energy discussion group or the general Yamaha discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Warranty | 30 Day Limited Factory Warranty |
| Oil capacity | 0.80 litres (0.85 US quarts) |
| Rake (fork angle) | 27.7° |
| Driveline | Constant-mesh |
| Lubrication system | Premix |
| Engine type | Single cylinder, two-stroke |
| Year | 2025 |











Please Login or Register if you would like to leave a comment.