Yz85 - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Yamaha YZ85 is a liquid-cooled two-stroke motocross bike designed for young intermediate riders transitioning to competitive racing. Its responsive 85cc engine delivers sharp power delivery ideal for developing racecraft on the track. Known for its lightweight agility and proven reliability, the YZ85 remains the benchmark junior competition machine.
2025
General information | |
| Color Options | Team Yamaha Blue |
| Price | US$ 4999. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Cross / motocross |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Clutch | Wet multi-disc |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | CDI |
| Induction | Carburettor. Hitachi Astemo® Keihin PWK28 |
| Bore x Stroke | 47.5 x 47.8 mm (1.9 x 1.9 inches) |
| Compression Ratio | 9.6:1 |
| Engine Details | Reed-valve-inducted |
| Capacity | 85.0 ccm (5.19 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 4.92 litres (1.30 US gallons) |
| Wheelbase | 1255 mm (49.4 inches) |
| Ground Clearance | 320 mm (12.6 inches) |
| Overall Width | 759 mm (29.9 inches) |
| Overall Length | 1821 mm (71.7 inches) |
| Overall Height | 1135 mm (44.7 inches) |
| Seat Height | 841 mm (33.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 73.0 kg (161.0 pounds) |
Yz85 dimensions and frame | |
| Wheels | Dunlop® Geomax MX3S tyres |
| Rear Brakes | Single disc. Hydraulic. |
| Brake Disc Diameter | 190 mm (7.5 inches) |
| Front Brakes | Single disc. Hydraulic. |
| Rear Tyre | 90/100-14 |
| Front Tyre | 70/100-17 |
| Rear Wheel Travel | 282 mm (11.1 inches) |
| Rear Suspension | KYB Single shock, fully adjustable |
| Front Wheel Travel | 274 mm (10.8 inches) |
| Front Suspension | KYB Inverted fork, fully adjustable |
| Trail | 89 mm (3.5 inches) |
| Frame | Semi-double-cradle |
| | |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Yamaha YZ85 discussion group or the general Yamaha discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Warranty | 30 Day Limited Factory Warranty |
| Rake (fork angle) | 26.3° |
| Engine type | Single cylinder, two-stroke |
| Year | 2025 |
| Motorcycle name | Yamaha YZ85 |











Please Login or Register if you would like to leave a comment.