Z900 Se - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Kawasaki Z900 SE is a middleweight naked bike that appeals to riders seeking a perfect blend of accessible performance and everyday usability. Its 948cc inline-four engine delivers 122 horsepower and 97.4 Nm of torque, providing spirited acceleration without overwhelming inexperienced riders. Known for its balanced handling, refined power delivery, and dependable engineering, the Z900 SE is best suited for commuters and enthusiasts transitioning to larger displacement motorcycles.
2025
General information | |
| Color Options | Metallic Matte Graphite Gray/Ebony/Metallic Graphite Gray Metallic Matte Graphite Gray/Ebony/Metallic Graphite Gray |
| Category | Naked bike |
| Model | Kawasaki Z900 SE |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission | 111.4 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 4.80 litres/100 km (20.8 km/l or 49.00 mpg) |
| Clutch | Wet multi-disc, manual |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | TCBI with electronic advance |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. DFI with 36mm Keihin throttle bodies |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 73.4 x 56.0 mm (2.9 x 2.2 inches) |
| Compression Ratio | 11.8:1 |
| Max Torque | 97.4 Nm (9.9 kgf-m or 71.8 ft.lbs) @ 7700 RPM |
| Max Power | 122.0 HP (89.1 kW)) @ 9500 RPM |
| Capacity | 948.0 ccm (57.85 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 17.00 litres (4.49 US gallons) |
| Wheelbase | 1450 mm (57.1 inches) |
| Ground Clearance | 145 mm (5.7 inches) |
| Overall Width | 830 mm (32.7 inches) |
| Overall Length | 2065 mm (81.3 inches) |
| Overall Height | 1075 mm (42.3 inches) |
| Seat Height | 830 mm (32.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 214.0 kg (471.8 pounds) |
Z900 Se dimensions and frame | |
| Wheels | Gold colored fork outer tubes |
| Rear Brakes | Single disc. ABS. petal-style disc with single-piston caliper. |
| Brake Disc Diameter | 250 mm (9.8 inches) |
| Front Brakes | Double disc. ABS. Semi-floating Brembo discs with dual radial-mount, Brembo M4.32 monobloc, four-piston calipers. |
| Rear Tyre | 180/55-ZR17 |
| Front Tyre | 120/70-ZR17 |
| Rear Wheel Travel | 140 mm (5.5 inches) |
| Rear Suspension | Horizontal back-link, Ohlins S46 gas-charged shock with adjustable rebound damping, remote adjustable spring preload |
| Front Wheel Travel | 119 mm (4.7 inches) |
| Front Suspension | 41mm gold colored inverted fork with rebound damping and spring preload adjustability |
| Trail | 110 mm (4.3 inches) |
| Frame | Trellis, high tensile steel |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Kawasaki Z900 SE discussion group or the general Kawasaki discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | LED headlight |
| Instruments | TFT Color Instrumentation |
| Rake (fork angle) | 24.9° |
| Driveline | Sealed chain |
| Lubrication system | Forced lubrication, wet sump |
| Engine type | In-line four, four-stroke |
| Model year | 2025 |











Please Login or Register if you would like to leave a comment.