Z H2 Se - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Kawasaki Z H2 SE is a supercharged naked bike designed for experienced riders seeking extreme performance and thrilling acceleration. Its 998cc in-line four engine delivers 197 horsepower with aggressive midrange torque, making it one of the most powerful naked bikes available. Best known for its distinctive supercharger whine and uncompromising power delivery, the Z H2 SE suits adrenaline-seeking riders who prioritize raw speed and commanding presence over touring comfort.
2025
General information | |
| Color Options | Metallic Matte Graphenesteel Gray/Ebony |
| Category | Naked bike |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Clutch | Assist and Slipper clutch. Wet multi-disc, manual. |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | TCBI with electronic advance |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. DFI® with 40mm Keihin throttle bodies. Supercharged. |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 76.0 x 55.0 mm (3.0 x 2.2 inches) |
| Compression Ratio | 11.2:1 |
| Max Torque | 137.0 Nm (14.0 kgf-m or 101.1 ft.lbs) @ 8500 RPM |
| Engine Details | Supercharged |
| Capacity | 998.0 ccm (60.90 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 19.00 litres (5.02 US gallons) |
| Wheelbase | 1455 mm (57.3 inches) |
| Ground Clearance | 140 mm (5.5 inches) |
| Overall Width | 815 mm (32.1 inches) |
| Overall Length | 2085 mm (82.1 inches) |
| Overall Height | 1130 mm (44.5 inches) |
| Seat Height | 830 mm (32.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 240.0 kg (529.1 pounds) |
| | |
Z H2 Se dimensions and frame | |
| Rear Brakes | Single disc. Single-piston. ABS. |
| Brake Disc Diameter | 260 mm (10.2 inches) |
| Front Brakes | Double disc. Dual semi-floating petal discs. Radial-mount Brembo M4.32 Calipers. ABS. |
| Rear Tyre | 190/55-17 |
| Front Tyre | 120/70-17 |
| Rear Wheel Travel | 135 mm (5.3 inches) |
| Rear Suspension | Uni-Trak®ï¸, Showa Gas-Charged Shock with KECS Compression and KECS Damping, plus Manual Spring Preload Adjustability |
| Front Wheel Travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Front Suspension | Showa SFF-BP Fork with KECS Compression and KECS Rebound Damping, plus Manual Spring Preload Adjustability |
| Trail | 104 mm (4.1 inches) |
| Frame | Trellis, high tensile steel |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Kawasaki Z H2 SE discussion group or the general Kawasaki discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | LED Lighting |
| Instruments | TFT color instrumentation |
| Rake (fork angle) | 24.9° |
| Driveline | Sealed chain |
| Power | 197.3 HP (144.0 kW)) @ 11000 RPM |
| Engine type | In-line four, four-stroke |
| Year | 2025 |
| Motorcycle name | Kawasaki Z H2 SE |











Please Login or Register if you would like to leave a comment.