Crf125f - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Honda CRF125F is an entry-level dirt bike designed for young riders and beginners seeking a manageable, reliable platform to learn off-road fundamentals. Known for its lightweight construction, low seat height, and forgiving Pro-Link suspension, it delivers smooth power delivery and predictable handling characteristics ideal for developing riding skills on varied terrain.
2025
General information | |
| Color Options | Red |
| Price | US$ 3499. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Cross / motocross |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric & kick |
| Emission Details | Meets current California Air Resource Board (CARB) and EPA off-road emissions standards. |
| Clutch | Wet multi-plate |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 4-speed |
| Cooling System | Air |
| Ignition | Full Transistorized |
| Fuel Control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Induction | Injection. 22mm throttle bore |
| Valves Per Cylinder | 2 |
| Bore x Stroke | 52.4 x 57.9 mm (2.1 x 2.3 inches) |
| Compression Ratio | 9.0:1 |
| Max Torque | 10.2 Nm (1.0 kgf-m or 7.5 ft.lbs) @ 4500 RPM |
| Max Power | 8.9 HP (6.5 kW)) @ 7500 RPM |
| Capacity | 125.0 ccm (7.63 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 3.79 litres (1.00 US gallons) |
| Wheelbase | 1219 mm (48.0 inches) |
| Ground Clearance | 211 mm (8.3 inches) |
| Overall Width | 739 mm (29.1 inches) |
| Overall Length | 1770 mm (69.7 inches) |
| Overall Height | 1000 mm (39.4 inches) |
| Seat Height | 739 mm (29.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 88.0 kg (194.0 pounds) |
Crf125f dimensions and frame | |
| Wheels | Aluminium spoke |
| Rear Brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Brake Disc Diameter | 95 mm (3.7 inches) |
| Front Brakes | Single disc. Hydraulic. |
| Rear Tyre | 90/100-14 |
| Front Tyre | 70/100-17 |
| Rear Wheel Travel | 140 mm (5.5 inches) |
| Rear Suspension | Pro-Link single-shock |
| Front Wheel Travel | 150 mm (5.9 inches) |
| Front Suspension | 31mm leading-axle fork |
| Trail | 81 mm (3.2 inches) |
| Frame | Diamond, steel |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Honda CRF125F discussion group or the general Honda discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Model ID: CRF125F. |
| Warranty | Six Months transferable limited warranty |
| Electrical | Maintenance-free sealed battery |
| Rake (fork angle) | 27.5° |
| Driveline | Chain 13T/46T |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Model year | 2025 |
| Motorcycle name | Honda CRF125F |











Please Login or Register if you would like to leave a comment.