Crf150r Expert - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Honda CRF150R Expert is a competitive off-road machine designed for intermediate to advanced young riders and smaller-framed adults seeking serious motocross performance. It combines a lightweight 84.8 kg chassis with premium Showa suspension and Pro-Link rear linkage, delivering responsive handling and reliability across varied terrain.
2025
General information | |
| Color Options | Red |
| Price | US$ 5599. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Cross / motocross |
| Model | Honda CRF150R Expert |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Kick |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | Solid-state CD with electronic advance |
| Fuel Control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Induction | Carburettor. Keihin® 32mm flat slide with Throttle Position Sensor (TPS) |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 66.0 x 43.8 mm (2.6 x 1.7 inches) |
| Compression Ratio | 11.7:1 |
| Max Torque | 14.1 Nm (1.4 kgf-m or 10.4 ft.lbs) @ 11000 RPM |
| Engine Details | 26mm intake valve, steel; 22.5mm exhaust valve, steel |
| Capacity | 150.0 ccm (9.15 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 4.20 litres (1.11 US gallons) |
| Wheelbase | 1285 mm (50.6 inches) |
| Ground Clearance | 335 mm (13.2 inches) |
| Overall Width | 770 mm (30.3 inches) |
| Overall Length | 1900 mm (74.8 inches) |
| Overall Height | 1171 mm (46.1 inches) |
| Seat Height | 866 mm (34.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 84.8 kg (187.0 pounds) |
Crf150r Expert dimensions and frame | |
| Wheels | Aluminium rims, wire spoked. Dunlop MX51 tyres. |
| Rear Brakes | Single disc |
| Brake Disc Diameter | 190 mm (7.5 inches) |
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Tyre | 90/100-16 |
| Front Tyre | 70/100-19 |
| Rear Wheel Travel | 272 mm (10.7 inches) |
| Rear Suspension | Pro-Link® Showa® single shock |
| Front Wheel Travel | 274 mm (10.8 inches) |
| Front Suspension | 37mm leading-axle inverted Showa® fork |
| Trail | 97 mm (3.8 inches) |
| Frame | Semi-double, steel tube |
| | |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Honda CRF150R Expert discussion group or the general Honda discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Model ID: CRF150RB. |
| Rake (fork angle) | 27.8° |
| Driveline | #420 chain; 15T/50T |
| Power | 23.5 HP (17.1 kW)) @ 12500 RPM |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Year | 2025 |











Please Login or Register if you would like to leave a comment.