Crf250f - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Honda CRF250F is an approachable dual-sport designed for novice and recreational riders seeking a lightweight, manageable platform. Its compact dimensions, low seat height, and forgiving chassis make it ideal for trail exploration and learning fundamental riding skills. Known for reliability and simplicity, the CRF250F excels as an entry-level adventure machine.
2025
General information | |
| Color Options | Red |
| Price | US$ 4999. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Cross / motocross |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Meets California Air Resources Board (CARB) and EPA off-road emissions standards. |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling System | Air |
| Ignition | Full Transistorized |
| Fuel Control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Induction | Injection. 34mm throttle bore |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 71.0 x 63.0 mm (2.8 x 2.5 inches) |
| Compression Ratio | 9.6:1 |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity | 250.0 ccm (15.26 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 6.06 litres (1.60 US gallons) |
| Wheelbase | 1420 mm (55.9 inches) |
| Ground Clearance | 287 mm (11.3 inches) |
| Seat Height | 884 mm (34.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 120.2 kg (265.0 pounds) |
Crf250f dimensions and frame | |
| Rear Brakes | Single disc |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Tyre | 100/100-18 |
| Front Tyre | 80/100-21 |
| Rear Wheel Travel | 231 mm (9.1 inches) |
| Rear Suspension | Pro-Link® Showa single shock |
| Front Wheel Travel | 216 mm (8.5 inches) |
| Front Suspension | 41mm leading-axle Showa fork |
| Trail | 102 mm (4.0 inches) |
| | |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Honda CRF250F discussion group or the general Honda discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Model ID:CRF250F. |
| Warranty | Six months transferable, limited warranty |
| Rake (fork angle) | 26.1° |
| Driveline | #520 O-ring-sealed chain; 13T/50T |
| Year of manufacture | 2025 |
| Motorcycle name | Honda CRF250F |











Please Login or Register if you would like to leave a comment.