Crf250r - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Honda CRF250R is a lightweight, beginner-friendly motocross bike engineered for amateur riders and newcomers to the sport. Its compact 955mm seat height, nimble 106kg chassis, and electric starting make it accessible for smaller or less experienced riders learning fundamental off-road skills. The CRF250R is renowned for its reliability, manageable power delivery, and proven platform that balances performance with approachability in competitive amateur racing.
2025
General information | |
| Color Options | Red |
| Price | US$ 8299. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Cross / motocross |
| Model | Honda CRF250R |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Clutch | Multi plate wet clutch |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | Full transistor |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 79.0 x 50.9 mm (3.1 x 2.0 inches) |
| Compression Ratio | 13.9:1 |
| Max Torque | 20.0 Nm (2.0 kgf-m or 14.8 ft.lbs) |
| Engine Details | 33mm intake valve, titanium; 26mm exhaust, titanium |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity | 249.0 ccm (15.19 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 6.43 litres (1.70 US gallons) |
| Wheelbase | 1477 mm (58.1 inches) |
| Ground Clearance | 330 mm (13.0 inches) |
| Overall Width | 827 mm (32.6 inches) |
| Overall Length | 2177 mm (85.7 inches) |
| Overall Height | 1265 mm (49.8 inches) |
| Seat Height | 955 mm (37.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 106.1 kg (234.0 pounds) |
Crf250r dimensions and frame | |
| Wheels | Aluminium spoke wheels. Pirelli Scorpion MX32 tires. |
| Rear Brakes | Single disc |
| Brake Disc Diameter | 240 mm (9.4 inches) |
| Front Brakes | Single disc. Two-piston calipers. |
| Rear Tyre | 100/90-19 |
| Front Tyre | 80/100-21 |
| Rear Wheel Travel | 307 mm (12.1 inches) |
| Rear Suspension | Pro-Link Showa single shock with spring preload, rebound- and compression-damping adjustability |
| Front Wheel Travel | 310 mm (12.2 inches) |
| Front Suspension | 49mm leading-axle inverted Showa® SPG coil-spring fork with rebound- and compression-damping adjustability |
| Trail | 117 mm (4.6 inches) |
| Frame | Aluminium twin tube |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Honda CRF250R discussion group or the general Honda discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Fork tube size | 49 mm (1.9 inches) |
| Sprockets | 13/50 (front/rear) |
| Chain links | 116 |
| Chain size | 520 |
| Idle speed | 2000 +/- 100 RPM |
| Spark plugs | NGK R0451B-8 |
| Coolant | 1.00 litres (0.26 US gallons) |
| Brake fluid | DOT 4 |
| Engine oil | SAE 10W-30 |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Model ID: CRF250R |
| Electrical | Lithium-ion battery |
| Oil capacity | 1.40 litres (1.48 US quarts) |
| Rake (fork angle) | 27.5° |
| Driveline | #520 Chain; 13T/50T |
| Output | 41.3 HP (30.1 kW)) @ 11830 RPM |
| Year of manufacture | 2025 |











Please Login or Register if you would like to leave a comment.