Crf250rwe - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Honda CRF250RWE is a lightweight trail bike designed for beginner and intermediate off-road riders seeking versatility and manageability. Known for its electric start convenience and compact dimensions, it excels in tight terrain and technical trails while remaining approachable for newer riders developing their skills.
2025
General information | |
| Color Options | Red |
| Price | US$ 10599. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Cross / motocross |
| Model | Honda CRF250RWE |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Clutch | Multi plate wet clutch |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | Full transistor |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 79.0 x 50.9 mm (3.1 x 2.0 inches) |
| Compression Ratio | 13.9:1 |
| Max Torque | 20.0 Nm (2.0 kgf-m or 14.8 ft.lbs) |
| Max Power | 41.3 HP (30.1 kW)) @ 11830 RPM |
| Engine Details | 33mm intake valve, titanium; 26mm exhaust, titanium |
| Capacity | 249.0 ccm (15.19 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 6.40 litres (1.69 US gallons) |
| Wheelbase | 1483 mm (58.4 inches) |
| Ground Clearance | 332 mm (13.1 inches) |
| Overall Width | 828 mm (32.6 inches) |
| Overall Length | 2179 mm (85.8 inches) |
| Overall Height | 1262 mm (49.7 inches) |
| Seat Height | 955 mm (37.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 107.0 kg (235.9 pounds) |
Crf250rwe dimensions and frame | |
| Wheels | Dunlop® Geomax MX33 |
| Rear Brakes | Single disc |
| Brake Disc Diameter | 240 mm (9.4 inches) |
| Front Brakes | Single disc. Two-piston calipers. |
| Rear Tyre | 100/90-19 |
| Front Tyre | 80/100-21 |
| Rear Wheel Travel | 307 mm (12.1 inches) |
| Rear Suspension | Pro-Link Showa single shock with spring preload, rebound- and compression-damping adjustability |
| Front Wheel Travel | 310 mm (12.2 inches) |
| Front Suspension | 49mm leading-axle inverted Showa® SPG coil-spring fork with rebound- and compression-damping adjustability |
| Trail | 117 mm (4.6 inches) |
| Frame | Aluminium twin tube |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Honda CRF250RWE discussion group or the general Honda discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Fork tube size | 49 mm (1.9 inches) |
| Sprockets | 13/50 (front/rear) |
| Chain links | 116 |
| Chain size | 520 |
| Idle speed | 2000 +/- 100 RPM |
| Spark plugs | NGK R0451B-8 |
| Coolant | 1.00 litres (0.26 US gallons) |
| Brake fluid | DOT 4 |
| Engine oil | SAE 10W-30 |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Electrical | Lithium-ion battery |
| Oil capacity | 1.40 litres (1.48 US quarts) |
| Rake (fork angle) | 27.5° |
| Driveline | #520 Chain; 13T/50T |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Model year | 2025 |











Please Login or Register if you would like to leave a comment.